Wady wzroku a korekcja wzroku – fakty i mity

Wady wzroku a korekcja wzroku – fakty i mity

Wzrok to jeden z pięciu zmysłów, za pomocą których komunikujemy się z otaczającą nas rzeczywistością. Niestety z upływem lat niszczeje, zarówno na skutek starzenia się, jak też z powodu czynników genetycznych. Można go jednak korygować i nadal cieszyć się perfekcyjnym widzeniem.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to wada wzroku, w wyniku której układ optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne. Obraz zamiast na siatkówce oka skupia się przed nią. Osoba z krótkowzrocznością dobrze widzi z bliska, ale źle z daleka. Do korekcji krótkowzroczności służą soczewki sferyczne rozpraszające. Posiadają one oś sferyczną i jedno ognisko – rozpraszające. Dzięki rozproszeniu obraz z powrotem znajduje się na siatkówce zamiast przed nią.

 

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność to wada wzroku, w wyniku której układ optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne. Obraz zamiast na siatkówce oka skupia się za nią. Osoba z dalekowzrocznością dobrze widzi z daleka, a źle z bliska. Do korekcji dalekowzroczności służą soczewki sferyczne skupiające. Posiadają one oś sferyczną i jedno ognisko – skupiające. Dzięki skupieniu obraz z powrotem znajduje się na siatkówce oka zamiast za nią.

 

Astygmatyzm

Astygmatyzm to wada wzroku, w wyniku której zaburzona zostaje symetria obrotowa oka. Obraz zamiast pozostawać ostry, jest gdzieniegdzie rozmazany. Osoba z astygmatyzmem nie widzi prosto, lecz krzywo. Do korekcji astygmatyzmu służą soczewki cylindryczne, zwane inaczej soczewkami torycznymi. Posiadają one oś sferyczną oraz cylindryczną. Działają one tak, że zniekształcony obraz zostaje odkształcony.

 

Presbiopia

Presbiopia, czyli starczowzroczność, to nie do końca wada wzroku, a raczej efekt starzenia się oka. Obraz staje coraz mniej ostry, a ponadto wzrok się męczy. Osoba z presbiopią widzi słabo zarówno z daleka, jak też z bliska. Do korekcji presbiopii służą soczewki multifokalne, zwane inaczej soczewkami progresywnymi. Posiadają one oś sferyczną i dwa ogniska – skupiające oraz rozpraszające. Dzięki tego typu soczewkom obraz z powrotem staje się ostry, a wzrok się tak nie męczy.

 

Zaćma

Zaćma, czyli katarakta, to wada wzroku, w wyniku której obraz jest bardzo nieostry. Osoba z zaćmą widzi jakby za mgłą. Wada ta wynika z czynników genetycznych, a ponadto jest następstwem miażdżycy, cukrzycy oraz daleko posuniętej krótkowzroczności. Nie koryguje się jej soczewkami, bo nawet soczewki stosowane przy krótkowzroczności przestają już działać. Koryguje się ją operacją, która przywraca ostrość wzroku.

 

Jaskra

Jaskra to bardzo poważna wada wzroku, w wyniku której obraz pozostaje zaciemniony i zawężony. Oprócz problemów z widzeniem występują u osoby z jaskrą bóle głowy. Wada ta wynika ze zbyt wysokiego ciśnienia krwi oka, które uszkadza nerwy. Może ona prowadzić nawet do ślepoty.

Aparaty do korekcji wzroku, tj. okulary i soczewki, znajdziesz na soczewki24.pl.