Układ hormonalny u kobiet oraz jego wpływ na menstruację, owulację, ciążę i poród

Układ hormonalny u kobiet oraz jego wpływ na menstruację, owulację, ciążę i poród

Układ hormonalny tworzą gruczoły wydzielające hormony. Te substancje chemiczne regulują funkcjonowanie organizmu. A u kobiet dodatkowo wpływają na menstruację i owulację, jak też na przebieg ciąży i porodu.

Wydzielanie jako funkcja życiowa układu dokrewnego

Żyjemy za sprawą czynności życiowych zachodzących w naszym organizmie. Konkretne układy nie tylko działają, ale też współdziałają ze sobą. Układ kostny i układ mięśniowy odpowiadają za ruch. Układ nerwowy odpowiada za wrażliwość. Układ oddechowy - za oddychanie. Krwionośny i limfatyczny - za krążenie. Pokarmowy - za odżywianie. Wydalniczy - za wydalanie. Układ dokrewny natomiast odpowiada za wydzielanie.

Na układ dokrewny składają się gruczoły, a więc wyspecjalizowane tkanki lub organy, które wydzielają hormony, czyli substancje chemiczne regulujące czynności życiowe. Każdy hormon powinien wydzielać się w określonych ilościach, nie za dużych ani nie za małych, aby nie powodować różnego rodzaju schorzeń.

 

Hormony wydzielane przez gruczoły

Oto lista głównych hormonów wydzielanych przez gruczoły. Przysadka wydziela: somatotropinę, prolaktynę, gonadotropinę i oksytocynę. Szyszynka melatoninę. Tarczyca odpowiada za wytwarzanie: tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Przytarczyce wydzielają parathormon. Grasica wytwarza takie hormony jak tymozyny i tymopoetyny. Trzustka to gruczoł odpowiedzialny za wydzielanie: glukagonu, insuliny, somatostatyny i polipeptydu trzustkowego. Nadnercza wydzielają adrenalinę i noradrenalinę. Komórki enterochromatofilne to gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie serotoniny. Jądra produkują testosteron. Jajniki to gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie progesteronu i estrogenów.

 

Wydzielanie hormonów a cykl menstruacyjny oraz faza owulacyjna

Cykl menstruacyjny zachodzi systematycznie u każdej kobiety między okresem pokwitania a przekwitania. Trwa on dwadzieścia osiem dni i jego przebieg regulują hormony. Jeżeli hormony wydzielają się prawidłowo, to cykl menstruacyjny również zachodzi prawidłowo, a co za tym idzie, zwiększają się szanse na pomyślne poczęcie. Estrogeny przygotowują błonę śluzową macicy na przyjęcie komórki jajowej w fazie owulacji, a progesteron ułatwia implantację jaja, które łączy się z plemnikiem.

 

Wydzielanie hormonów a ciąża oraz poród

Hormony odgrywają też ważną rolę w czasie ciąży i porodu. Za sprawą estrogenów i progesteronu zygota przekształcająca się w zarodek zagnieżdża się w macicy oraz wzrasta i rozwija się. Przy porodzie z kolei wydziela się oksytocyna. Oksytocyna powoduje nie tylko uczucie radości, ale też skurcze macicy. Właśnie dlatego wydziela się ona przy każdym orgazmie i podczas porodu. Skurcze macicy pomagają wydać dziecko na świat. Warto dodać, że instynkt macierzyński to w rzeczywistości wielka radość spowodowana sporą ilością oksytocyny wydzielanej podczas porodu.

Sprawdź wykres ovufriend na forum Babyboom