Udogodnienia w domu seniora - przyjazne wnętrze

Udogodnienia w domu seniora - przyjazne wnętrze

Z upływem lat stajemy się coraz mniej samodzielni, potrzebujemy wsparcia i opieki innych osób. Niezbędne okazuje się dostosowanie wielu przedmiotów codziennego użytku do naszych potrzeb. Wyposażając wnętrze dla seniora, koniecznie należy pamiętać o kilku zasadach.

Komfortowa przestrzeń

Wiele osób starszych porusza się, korzystając z tzw. balkonika lub laski. Aby ułatwić przemieszczanie się seniora między pokojami, warto zadbać o to, by korytarze oraz drzwi były odpowiednio szerokie. Według standardów nie powinny być one węższe niż 80 cm. Jeśli istnieje taka możliwość, wyeliminujmy progi.

Postarajmy się tak urządzić przestrzeń, aby zminimalizować ryzyko potknięcia. W wolnym miejscu, na korytarzu lub w przedpokoju, ustawmy stojak na buty, tak by obuwie nie leżało bezpośrednio w przejściu. Unikajmy również dywanów lub wykładzin, które ślizgają się po podłodze. Aby jeszcze bardziej ułatwić życie seniorowi, warto zamontować wzdłuż korytarza lub w poszczególnych miejscach specjalistyczne poręcze. Dzięki nim starsza osoba w dowolnej chwili będzie się mogła podeprzeć w trakcie chodzenia.

Istotne jest także odpowiednie oświetlenie. Wielu seniorów zmaga się z problemami ze wzrokiem. Odpowiednio intensywne, ale nieoślepiające światło zapewni większy komfort podczas wykonywania codziennych czynności.

 

Miejsce do wypoczynku i ćwiczeń

Sypialnia powinna być miejscem, w którym każda starsza osoba będzie mogła wygodnie wypocząć. Zadbajmy o to, by przy łóżku znalazł się stolik, na którym można będzie postawić jedzenie, położyć książkę czy leki. Doskonałym rozwiązaniem będą specjalistyczne modele o regulowanej wysokości i pochyleniu.

Jeśli senior spędza większość czasu w pozycji leżącej, warto zastanowić się nad kupnem lub wypożyczeniem odpowiednio przystosowanego łóżka rehabilitacyjnego. Modele te mogą być dowolnie regulowane i ustawiane, tak by osoba starsza czuła się wygodnie. Posiadają one również zamontowane kółka, które ułatwią ewentualne przemeblowanie. Oprócz wielofunkcyjności cechują się również eleganckim, prostym wyglądem, który wpasuje się w każde wnętrze. Łóżka rehabilitacyjne znajdziesz w sklepie GamaReha. Firma ta oferuje różnego rodzaju sprzęty rehabilitacyjne, a także produkty codziennego użytku, które skutecznie ułatwią życie każdego seniora. Dodatkowo możesz skorzystać również z bogatego asortymentu wypożyczalni.

W pomieszczeniach, w których senior spędza najwięcej czasu, można przykręcić regały lub szafy do ścian. Będą one stanowiły doskonały punkt podparcia.

 

Dostosowana łazienka

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym wyjątkowo łatwo się poślizgnąć, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jej wyposażenie. Jeśli istnieje taka możliwość, wyłóżmy podłogę antypoślizgowymi płytkami. Alternatywą mogą być również maty antypoślizgowe lub przytwierdzone do podłoża dywaniki. Wannę zamieńmy na kabinę prysznicową, najlepiej bez progów. Aby zapobiec poparzeniu podczas kąpieli, zakupmy baterię z termostatem, który będzie miał ustawioną konkretną temperaturę. Takie udogodnienia znacznie ułatwią codzienne kąpiele.

Jeśli senior ma problemy ze wstawaniem, zamontujmy przy toalecie profesjonalny podnośnik. Umożliwi on regulowanie wysokości nakładki na sedes, dzięki czemu będzie można dopasować ją do wzrostu danej osoby. Dzięki elektrycznemu podnośnikowi senior będzie mógł całkowicie samodzielnie korzystać z toalety.

 

Odpowiednio urządzone mieszkanie zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort każdemu seniorowi. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian, by starsza osoba czuła się w danej przestrzeni znacznie lepiej. Pamiętajmy jednak, aby nawet po remoncie dopytać seniora, czy czuje się w mieszkaniu komfortowo. Jego wskazówki ułatwią nam wprowadzanie kolejnych zmian w wyposażeniu wnętrz.