Uciążliwy katar sienny

Uciążliwy katar sienny

Katarem siennym nazywamy alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (nieżyt nosa). Na tę przypadłość chorują głównie mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych, występuje ona też u znacznej części astmatyków. Skąd bierze się katar sienny i jak go leczyć?

Pojawienie się alergicznego nieżytu nosa może mieć podłoże genetyczne lub być odpowiedzią organizmu na kontakt z alergenem. Alergenami, które najczęściej powodują katar sienny, są pyłki roślin, ale można zaliczyć do nich także roztocza, alergeny pokarmowe, sierść zwierząt, zanieczyszczenia powietrza czy leki.


Wrażliwy nos

Organizm osoby uczulonej, która jest nadwrażliwa na dany czynnik, w momencie kontaktu z nim, reaguje w określony sposób. Przede wszystkim uwalniana jest histamina, związek będący bezpośrednią przyczyną podrażnienia błony śluzowej, które objawia się nadprodukcją wodnistej wydzieliny z nosa, świądem, łzawieniem oczu. Poza tym, wytwarzają się także leukotrieny, substancje powodujące rozwój stanu zapalnego, z którym wiąże się niedrożność nosa i obrzęk błony śluzowej.

Katar sienny może występować sezonowo, przez kilka tygodni (na przykład w okresie pylenia) lub być przewlekły i trwać cały rok, gdy reakcja alergiczna powstaje po kontakcie z roztoczami, zanieczyszczeniami, sierścią zwierząt. Bywa, że objawy mają ostry przebieg i pojawiają się nagle lub też stopniowo nasilają się. Zawsze są jednak uciążliwie i obniżają jakość życia alergików. Poza niedrożnością nosa, uporczywym świądem, kichaniem i łzawieniem, pojawiają się też zaczerwienienie, zapalenie spojówek, bóle głowy, kłopoty z koncentracją oraz zaburzenia snu.


Leczenie przyniesie ulgę

Za to jego brak przyczyni się do nasilenia objawów, a być może nawet do zachorowania na astmę oskrzelową. Proces leczenia zaczyna się od wywiadu z pacjentem oraz testów alergicznych, które pomogą ustalić, jakie alergeny powodują katar sienny. W miarę możliwości należy usunąć je z otoczenia oraz przyjmować leki antyhistaminowe. W odpowiednim czasie można rozpocząć także odczulanie, które polega na podawaniu alergikowi niewielkich dawek szczepionki zawierającej alergen. W razie występowania ewentualnych polipów, przerostów lub skrzywień przegrody, drożność nosa jest dodatkowo upośledzona, więc wady te trzeba usunąć.


Elżbieta Gwóźdź