Szałwia i jej zastosowanie

Szałwia i jej zastosowanie

Jakie zastosowanie w kosmetyce ma roślina zwana szałwią? W jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie?

Nazwa szałwia pochodzi od łacińskiego salvus, co oznacza ocalony, żywy. Szałwia ma szeroki zastosowanie w kuchni jak i w medycynie. Należy do najliczniejszego gatunku rodzaju roślin z rodziny jasnotowatych. Wiele gatunków szałwii znalazło zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie. Szałwia ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia.


Polecana jest dla osób walczących z przeziębieniem, infekcjami gardła(ma działanie odkażające, przeciwzapalne, bakteriobójcze),napar z szałwii stosowany jest do płukania jamy ustnej: Septosan-łagodzenie w stanach ropnych jamy ustnej i gardła, działa odkażająco, hamuje krwawienie z błony śluzowej. Napar z szałwii możemy również wykorzystać przy dolegliwościach żołądkowych, przy nadmiernej potliwości, w stanach zmęczenia, słabej kondycji psychicznej. Szałwię możemy stosować również w formie okładów na trudno gojące się rany, stany zapalne skóry, drobne skaleczenia.


Szałwia ma również zastosowanie w kosmetyce i higienie osobistej, jako środek ściągający i przeciwzapalny. Szałwia oczyszcza, stymuluje zamykanie i oczyszcza pory. Liście szałwii są bogate w substancje takie, jak:olejek eteryczny, kamfora, garbniki, flawonoidy a także witaminy: A, B1, PP, C. Dzięki takim bogatym składnikom szałwia ma korzystny wpływ na organizm człowieka.


Z szałwii samodzielnie możemy sporządzić preparaty do pielęgnacji ciała: płukankę do stóp, płukankę przeciwłupieżową(wzmacnia cebulki włosów).


Szałwia ma również zastosowanie w kuchni. Ma wyrazisty, lekko gorzkawy smak. Najczęściej stosuję się ją do wzbogacenia smaków przeróżnych mięs, jest świetnym dodatkiem do sosów, zup, śledzi.
Choć szałwia jest tradycyjnym, bezpiecznym zielem, należy jednak przy jej stosowaniu zachować ostrożność. Zawarty w niej olejek może wywołać uczulenia, nie jest tez polecana kobietom w ciąży i karmiącym, gdyż zmniejsza laktację. Szałwia najczęściej jest stosowana w warunkach domowych w postaci naparu, jest to piękna, ozdobna roślina, którą warto uprawiać w naszym przydomowym ogródku.

Produkty na bazie szałwi mogą Państwo znaleźć na stronie http://www.kuzniazdrowia.pl/