Stalking – jak go rozpoznać, gdzie szukać pomocy?

Stalking – jak go rozpoznać, gdzie szukać pomocy?

W dobie internetu i coraz większej tendencji do zawierania nowych znajomości właśnie za pośrednictwem sieci w siłę rośnie również tak zwany stalking. Nowo poznana osoba z pozoru może wydawać się bardzo interesująca i bardzo przyjazna.

Z czasem jednak internetowa znajomość może przerodzić się w coś więcej. Poznana osoba może przeprowadzić się do tego samego miasta i zacząć Cię obserwować i nieustannie do Ciebie pisać.

Poważny problem

Problem stalkingu bardzo często jest bagatelizowany a nawet wyśmiewany. Jest to jednak jak najbardziej błędne podejście. Stalking tak naprawdę jest niesamowicie poważnym problemem i bez odpowiedniego działania może skończyć się tragicznie. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego co w takiej sytuacji można zrobić.

Jak rozpoznać stalking?

Wszystko zazwyczaj zaczyna się w sieci. Poznajesz daną osobę i zaczynacie ze sobą pisać. Internetowa znajomość po pewnym czasie zaczyna przekształcać się w pewnego rodzaju przyjaźń. Ufasz poznanej osobie i mówisz jej wiele rzeczy o sobie. W pewnym momencie jednak poznana osoba wpada w obsesję na Twoim punkcie i zaczyna Cię prześladować. W skrajnych sytuacjach dochodzi nawet do tego, że otrzymujesz groźby oraz własne zdjęcia w różnych sytuacjach. Stalking w takiej sytuacji robi się więc naprawdę poważny i bez podjęcia odpowiednich kroków cała sytuacja może skończyć się tragicznie.

Gdzie szukać pomocy?

Każda osoba będąca ofiarą stalkingu w pierwszej kolejności powinna udać się na komendę policji i to właśnie tam zgłosić swój problem. Obecnie stalking zdarza się coraz częściej a więc i na komisariatach znacznie poważniej podchodzi się do ofiar stalkingu. Po przestawieniu wszystkich rozmów oraz wiadomości, które otrzymujesz rozpoczęte zostanie śledztwo, które pozwoli na schwytanie osoby, która Cię prześladuje i rozpoczęte zostanie przeciwko niej odpowiednie śledztwo, które pozwoli następnie postawić jej konkretne zarzuty. Zgłoszenie problemu na policję jest więc najlepszym wyjściem w tej sytuacji i pozwoli na uchronienie się przed napastnikiem.