Soczewki kontaktowe - najczęściej zadawane pytania

Soczewki kontaktowe - najczęściej zadawane pytania

Soczewki to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie przepadają za okularami. Jednak pierwsza przymiarka do korzystania z soczewek często jest nieprzyjemna, a samo korzystanie z nich może wydawać się skomplikowane.

Jak się jednak okazuje, korzystanie z nich jest łatwiejsze i przyjemniejsze, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Co więc najczęściej chcą wiedzieć ludzie, zanim zaczną korzystać z soczewek?

 

Czy aby na pewno mogę korzystać z soczewek kontaktowych?

Najprawdopodobniej tak,ale zanim zaczniesz nosić je na co dzień, niezbędna będzie uprzednia wizyta u okulisty. Niekiedy (bardzo rzadko) korzystanie z soczewek może okazać się niekorzystne dla oczu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda twoja tolerancja na soczewki, wystarczy proste i szybkie badanie u okulisty.

 

Po jakim czasie nauczę się samodzielnie korzystać z soczewek?

Nie jest to takie skomplikowane, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Najczęściej nauczenie się prawidłowego, bezpiecznego, a przede wszystkim samodzielnego obchodzenia się z soczewkami zajmuje kilka dni. Poza tym wszelkie niezbędnych informacji dotyczących ich zakładania, zdejmowania, przechowywania i dezynfekcji udzieli Ci lekarz na pierwszej wizycie.

 

Kwestia wygody - czy soczewki nie będą mnie drażnić?

Postęp technologiczny i niebywały rozwój medycyny przyczyniły się do tego, że otrzymaliśmy produkt najwyższej jakości. Przy odpowiednim korzystaniu i prawidłowej pielęgnacji soczewek powinieneś dołączyć do większości pacjentów, którzy wręcz zapominają, że mają na sobie soczewki kontaktowe. Najczęstszą przyczyną dolegliwości związanych z soczewkami jest zbyt długie noszenie jednej pary. Jeśli jednak jesteś pewien, że dobrze dbasz o swoje soczewki i zmieniasz je regularnie, ewentualna niewygoda może oznaczać, że coś złego dzieje się z oczami, w takim przypadku zaleca się kontakt z okulistą.

 

A co ze snem?

To zależy od rodzaju soczewek, z jakich korzystasz. Niektóre z nich z uwagi na swoją budowę teoretycznie nadają się do noszenia zarówno w dzień, jak i w nocy. Jednak należy pamiętać, by przestrzegać zalecanego czasu noszenia soczewek. Jeśli od czasu do czasu zdarzy Ci się zasnąć w soczewkach, zaleca się nie zakładać ich przez kolejną dobę.

 

Czy soczewki stwarzają jakieś zagrożenia?

Korzystanie z soczewek niesie ze sobą ryzyko zakażenia bakteryjnego lub alergii, jednak znacznie częściej zdarzają się mechaniczne uszkodzenia oka, spowodowane zadrapaniami powstającymi przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne i ostrożne korzystanie z "kontaktów".

 

Ile kosztują soczewki?

To bardzo konkurencyjny rynek, a z biegiem czasu pojawia się coraz więcej rozwiązań (soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne), które sprawiają, że soczewki stają się coraz tańsze. Na chwilę obecną soczewki miesięczne kosztują ok. 90 zł, jednodniowe natomiast (które można nosić przez 2 tygodnie) - ok. 100 zł.

Więcej odpowiedzi na pytania o soczewki kontaktowe znajdziesz w serwisie youandeye.pl.