Pewny sposób na wypadające włosy

Pewny sposób na wypadające włosy

Człowiek posiadający ubytek włosów najczęściej próbuje pogodzić się z naturalnym procesem zanikania owłosienia w konkretnym miejscu swojego ciała lub ze stratą swojej grzywy w wyniku innych czynników.

 Niekiedy może być to dla niego normalny stan rzeczy. Jednak jest jedno rozwiązanie, które może doprowadzić do uzupełnienia (przynajmniej części) tej dotkliwej,,luki” w stopniu zadowalającym. Jest nim transplantacja włosów.

Czym jest przeszczep włosów?
 

Przeszczepem włosów nazywamy zabieg, który doprowadza do dopełnienia przerwy, w której włosy są rzadkie lub w ogóle nie występują.

Dlaczego wykonuje się taki zabieg?
 

Zdarza się, że skutkiem wypadku czy oparzenia, oprócz zranień, jest ubytek włosów. Innym powodem może być wrodzona wada polegająca na braku włosów w niektórych miejscach (nie tylko na głowie). Kolejną przyczyną mogą być naturalne stany wypadania czupryny.

Jak wygląda operacja?
 

Na samym początku pobrana zostaje próbka (owłosiony boczny/tylni fragment skóry głowy) - po pobraniu zostaje ona zszywana, potem dzieli się ją na elementy zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe, ostatnim etapem jest wszczepienie podzielonych części w miejsce braku włosów.
Niektóre kliniki oferują zabiegu polegające na pobieraniu pojedynczych mieszków.

Przygotowanie do zabiegu
 

W czasie wywiadu pacjent musi poinformować lekarza, czy pali oraz jakie leki stosuje. Na na dwa tygodnie przed zabiegiem nie powinno się zażywać leków (Aspiryna jest całkowicie zakazana, gdyż obniża zdolność krzepnięcia krwi, w razie zażywania tego specyfiku tuż przed operacją, dojść może do niebezpiecznych krwawień). Głowa musi być czysta - należy umyć ją dzień przed operacją - wieczorem lub w tym samym dniu - rano. Zabieg nie doprowadza do niezdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie odurza.

Co z bólem?
 

Pacjenta znieczula się miejscowo, żeby nie odczuwał bólu w miejscu przeprowadzania zabiegu, ale też tak, żeby znieczulenie zadziałało szybko. Dodać także może środek uspokajający, by osoba nie czuła niepokoju, nie powstrzymywała lekarzy, a także, żeby nie wykonywała żadnych gwałtownych, niepotrzebnych i niebezpiecznych ruchów.
 

Po operacji specjaliści zakładają opatrunek (jeśli powierzchnia operowana była znaczna, przy mniejszych fragmentach nie jest on konieczny), który zdejmowany jest następnego dnia. Wieczorem, w dniu zabiegu, a także w kolejnych dniach operowana osoba może odczuwać bóle głowy lub obrzęk. W pierwszym przypadku leki przeciwbólowe mogą przynieść ulgę, drugi przykład zwalczany może być poprzez zimne okłady na czoło lub próba delikatnego masażu. Po około dwóch tygodniach następuje kontrola w klinice wykonującej zabieg i najczęściej jest to okazja do zdjęcia szwu.

Czy istnieje ryzyko?
 

Tak, zawsze jest choć najmniejsza szansa na niepowodzenie. Zdarzyć się może, że po operacji dochodzi do infekcji skóry, jednak jest to na tyle rzadkie, że nie ma większych powodów do obaw. Odmiennym przypadkiem jest niezastosowanie się do zaleceń lekarzy i prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia tuż przed zabiegiem, co doprowadzić może do niechcianych krwawień. Wynika to jednak z winy pacjenta, a nie kierującego operacją.
 

Po wykonaniu przeszczepu i ustaniu działania znieczulenia dochodzić może do bólów głowy i obrzęków.

Blizna
 

Po zabiegu blizna zawsze zostaje, jednak jeśli wybrany zostanie doświadczony chirurg, będzie ona nieduża, mało widoczna, a dodatkowo zasłonięta przez włosy.

Przeciwwskazania
 

Często zabieg transplantacji włosów wykonywany jest przez osoby, które źle czują się ze swoim ubytkiem. Pamiętać należy, że przeszczep nie jest magią, a lekarze nie są cudotwórcami. Przedsięwzięcie może nie przynieść oczekiwanych efektów, a tym bardziej nie wyleczy naturalnego łysienia. Operacja nie jest polecana także w sytuacji procesu całkowitego łysienia.
Osoby o wygórowanych oczekiwaniach nie są dobrymi kandydatami do transplantacji. Jeśli zabieg nie powiedzie się tak, jak one by chciały, ich samopoczucie (a także samoocena) może znacząco spaść.
 

Pacjenci chorzy na cukrzycę, choroby zapalne skóry, choroby serca, nadciśnienie, łysienie plackowate najczęściej nie mogą dopuszczone być do zabiegu.

W ramach jakichkolwiek wątpliwości, konsultacja z lekarzem jest wskazana.