Nerwica - radzaje oraz leczenie

Nerwica - radzaje oraz leczenie

Dziś pochylimy się nad chorobą dotykającą coraz więcej osób - mowa o nerwicy. Jak się okazuje, w wielu przypadkach nie jesteśmy nawet świadomi, że i my jesteśmy dotknięci tym zaburzeniem.

Nerwica. Jak przebiega?

Nerwica to zaburzenie bardzo często dotykające młodych ludzi. Nie należy go lekceważyć, to poważna choroba, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Nerwica może przybierać różne formy i mieć różny przebieg. Nerwicę można leczyć, dlatego też bardzo ważna jest wczesna diagnoza.

 

Nerwica natręctw

Tą potoczną nazwą określamy różnego rodzaju zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Objawiają się one uporczywymi przykrymi myślami, których ciężko się pozbyć, wykonywaniem sztywnych rytuałów pod naciskiem wewnętrznego przymusu. Najczęściej dotyczą one porządku, czystości, higieny, sfery religii bądź seksu. Są wywoływane przez lęk, nad którym trudno zapanować.

 

 

Źródło: Ośrodek leczenie nerwicy i depresji http://psychoterapia-drzwi.pl

 

Nerwica lękowa

Powstaje, gdy człowiek tłumi lęki i emocje, aż narastają one do tego stopnia, że pojawia się ogromny niepokój i poczucie zagrożenia. Osoba dotknięta nerwicą lękową ciągle drży z obawy o życie swoje i swoich bliskich, towarzyszy temu często nadmierna potliwość, drżenie rąk i nóg, przyspieszone bicie serca.

 

Nerwica histeryczna

Pojawia się, gdy pacjent poprzez chorobę chce zwrócić na siebie uwagę. Często odwiedza lekarzy, obserwuje objawy swojego organizmu i wścieka się, ilekroć słyszy, że jest zdrowy. Reakcja nerwowa może doprowadzić do sytuacji, gdy naprawdę pojawiają się objawy somatyczne, takie jak niedowłady, napady, które przypominają ataki padaczki, chwilowa głuchota lub ślepota, trudności w przełykaniu lub oddychaniu. Nie są to jednak objawy śmiertelnej choroby, lecz właśnie nerwicy.

 

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy, tak samo jak leczenie depresji, może być bardzo skuteczne i przyczynić się do wyeliminowania większości objawów. Warunkiem jest jednak wczesne zgłoszenie się do specjalisty. W leczeniu nerwicy skuteczna może być psychoterapia. Czasem ona nie wystarcza, więc konieczne jest przepisanie choremu leków. Mogą mieć one krańcowo różne działanie - hamować nastrój pobudzenia i podniecenia lub, wręcz przeciwnie, pobudzać pacjenta i stymulować go. Z tego powodu leki powinny być dobierane bardzo ostrożnie.