Nerwica: przyczyny, objawy, leczenie

Nerwica: przyczyny, objawy, leczenie

Tempo życia we współczesnym świecie sprawia, że z chorobami nerwowymi zmaga się coraz więcej osób. Warto więc wiedzieć, jakie zachowania kwalifikują się na nerwicę, jak sobie z nią radzić i jakie leczenie wybrać.

Przyczyny nerwicy

Głównymi przyczynami nerwic będą te elementy, które wpływają na człowieka ze środowiska zewnętrznego. To właśnie one przede wszystkim decydują o tym, że rozwija się nerwica, a człowiek ma wewnętrzne problemy z tym, by poradzić sobie z własnymi problemami. To zaś prowadzi do rozwoju przykrych zaburzeń nerwicowych.

Oprócz przyczyn ze świata zewnętrznego, lekarze coraz częściej wskazują również na przyczyny, które, mówiąc w przenośni, leżą po stronie chorej jednostki – to przede wszystkim dążenie do perfekcji w każdej dziedzinie życia, niepoświęcanie odpowiednio dużo czasu dla samego siebie, przyjmowanie na siebie zbyt wiele obowiązków. Wskazuje się, że również czynniki genetyczne mogą decydować o tym, że niektórzy pacjenci mają objawy nerwic.


Objawy nerwicy

W przypadku nerwic, należy przede wszystkim wskazać na objawy, które widoczne są w życiu psychicznym i emocjach. Będą to między innymi:
• lęki przed pewnymi sytuacjami, osobami, rzeczami, których osoba chora nie jest w stanie sama kontrolować,
• oznaki apatii, brak chęci do wykonywania czynności, które kiedyś sprawiały radość,
• niepokój, który odczuwa się niezależnie od zewnętrznej sytuacji,
• zmienność samopoczucia, nerwy pojawiające się znikąd,
• częste stany frustracji,
• problem z zasypianiem i częste uczucie zmęczenia.


Leczenie nerwicy

W przypadku nerwicy podstawą leczenia będzie zawsze psychoterapia, którą powinno się prowadzić według ściśle założonego planu, z zaangażowaniem i celem. Terapia ma prowadzić do rozumienia własnych lęków, nerwów i stanów niepewności, które dzięki temu uda się rozwiązać. W najbardziej rozwiniętych nerwicach dodatkowo mogą pojawić się środki farmakologiczne, które będą wspierać psychoterapię.