Laryngolog dziecięcy – kiedy należy się do niego zgłosić?

Laryngolog dziecięcy – kiedy należy się do niego zgłosić?

Laryngolog dziecięcy to specjalista od chorób uszu, nosa, krtani oraz gardła. O tym, jak przebiega wizyta i kiedy należy się do niego zgłosić, przeczytacie poniżej.

Jakie choroby leczy laryngolog dziecięcy?

Jeśli dostrzegasz u swojego dziecka takie objawy jak ból zatok, chrypka, zawroty głowy, nawracający ból gardła czy trudności z oddychaniem – skonsultuj się najpierw z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie poproś go o skierowanie do laryngologa. Nie bagatelizuj problemów zdrowotnych swojego dziecka. Rodzice na przykład często mylą zapalenie zatok ze zwykłym przeziębieniem lub grypą i nie przywiązują żadnej wagi do chrapania, podczas gdy może być ono symptomem poważnych schorzeń. Jeśli Twoja pociecha skarży się na chroniczne bóle głowy lub miewa często katar, nie umniejszaj znaczenia tych objawów. Wizyta u laryngologa powinna pomóc. Nawet jeśli żadne symptomy u dziecka nie występują, warto przeprowadzać regularne badania. Niektóre z nich są bezpłatne. Wczesne wykrycie zalążków choroby znacznie pozwala zapobiec jej rozwojowi.

 

III migdał

Jednym z najczęściej spotykanych u dzieci schorzeń laryngologicznych jest przerost migdałka gardłowego (trzeciego). Przypadłość ta może być bardzo groźna. Jeśli Twoje dziecko często chrapie, ma trudności z oddychaniem, często zapada na różnego rodzaju infekcje, cierpi na chroniczne bóle głowy – możliwe, że przyczyną tych wszystkich dolegliwości jest właśnie przerost migdałka gardłowego. Aby ustalić jednoznacznie przyczynę, należy skonsultować się z laryngologiem dziecięcym.

 

Jak przebiega wizyta?

Wizyta u laryngologa zaczyna się od badania podmiotowego, czyli opisu występujących u dziecka objawów. Na tym etapie należy szczegółowo opisać wszystkie dolegliwości oraz czas ich trwania. Następnie laryngolog przy użyciu wziernika nosowego lub endoskopu bada nos, jamę ustną i gardło w celu zidentyfikowania przyczyny pojawiających się problemów. W niektórych przypadkach niezbędna jest bardziej złożona diagnostyka, a nawet drobne zabiegi. Wykonuje się je przy użyciu np. shaveru laryngologicznego, wykorzystywanego w trakcie resekcji tkanek, ssaka medycznego oraz wspomnianych już endoskopów.

 

Im szybciej zgłosisz się ze swoim dzieckiem do laryngologa w razie zaobserwowania niepokojących objawów, tym lepiej. Odkładanie wizyty w czasie może skutkować zaostrzeniem się symptomów i pogorszeniem stanu zdrowia dziecka.