Kiedy udać się z dzieckiem do laryngologa?

Kiedy udać się z dzieckiem do laryngologa?

Do najczęstszych schorzeń laryngologicznych u dzieci należą problemy z migdałkami, zatokami oraz zapalenie uszu. Z jakimi jeszcze dolegliwościami warto zwrócić się do laryngologa?

Narządami szczególnie narażonymi na infekcje są uszy, gardło i nos. Jeśli dziecku doskwierają dolegliwości związane z tymi właśnie częściami ciała, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego i poprosić go o skierowanie do laryngologa. Laryngolog dziecięcy to specjalista od leczenia aparatu słuchu oraz górnych dróg oddechowych.

 

Ból ucha

Ból zlokalizowany w okolicy ucha może być spowodowany anginą, bólem zęba, zapaleniem węzłów chłonnych, świnką, urazem, zapaleniem gardła itp. Jeśli Twoje dziecko skarży się na te dolegliwości, warto nie tylko skonsultować się z pediatrą, ale również z laryngologiem. Ucho odgrywa bowiem ważną rolę w organizmie: jest nie tylko rejestratorem dźwięków pochodzących ze środowiska zewnętrznego, ale również umożliwia np. zachowywanie równowagi. Z tego powodu należy o nie szczególnie dbać i nie bagatelizować ewentualnych objawów. Infekcję ucha u dzieci leczy się najczęściej przy użyciu środków farmakologicznych. Niekiedy jednak niezbędna jest paracenteza – zabieg polegający na nacięciu błony bębenkowej, w wyniku którego zalegająca wydzielina zostaje wydalona z organizmu. Nie wiąże się on z żadnym ryzykiem, to standardowa procedura, która nie powinna budzić obaw.

 

Przerost migdałka gardłowego

Migdałki pełnią doniosłą funkcję w organizmie: chronią układ oddechowy przed szkodliwymi mikrobami. Ale czasem same stają się źródłem problemów zdrowotnych. Dzieje się tak, kiedy III migdał (nazywany również migdałkiem gardłowym) ulega przerostowi. Przerost migdałka gardłowego może być przyczyną różnych zakażeń. Wówczas niezbędna staje się interwencja chirurgiczna. Co prawda można załagodzić objawy poprzez stosowanie farmaceutyków, ale operacja jest jedynym rozwiązaniem, które przyniesie trwałe skutki. Jeśli Twoje dziecko często miewa infekcje lub ma trudności z oddychaniem, niezwłocznie skonsultuj się z laryngologiem.

 

Laryngologia: inne schorzenia

Do innych laryngologicznych schorzeń, które często zdarzają się u dzieci, należałoby również zaliczyć nieprawidłową budowę wiązadełka, przegród oraz małżowin nosowych. Oprócz tego często spotyka się przypadki zalegania polipów w drogach oddechowych. Do laryngologa zgłaszają się również rodzice z dziećmi wymagającymi operacyjnego leczenia lub rekonstrukcji jamy ustnej, uszu lub nosa.