Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Zmierzenie temperatury noworodkowi czy nawet nieco większemu maluchowi dla wielu rodziców jest prawdziwym wyzwaniem. Wielokrotne próby pomiaru są męczące zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego. Jak przez to przebrnąć?

Rodzaje termometrów

Zamiast za każdym razem walczyć z dzieckiem i bawić się w uśrednianie wyników, lepiej zaoszczędzić czas, inwestując w odpowiedni termometr. Problem może pojawić się jednak przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Rynek oferuje termometry elektroniczne - tradycyjne i sensoryczne (bezdotykowe, na podczerwień), szklane, paskowe, douszne, paskowe i w smoczku. Warto dobrze zastanowić się nad tym, który będzie właściwy dla Twojej pociechy.

 

Jak można mierzyć temperaturę?

Temperaturę można mierzyć na wiele sposobów - pod pachą, w ustach, w uchu, za uchem, na czole i przez odbyt. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Do pomiaru pod pachą odpowiedni będzie termometr elektroniczny i szklany. Jego zaletą jest higieniczny, prosty pomiar. Wadą może być długi kilkuminutowy pomiar oraz konieczność przyciskania termometru do ciała, co w przypadku dzieci może być dość problematyczne. Jeżeli jesteś zainteresowany mierzeniem temperatury w ustach, to możesz wybrać termometr szklany, elektroniczny lub w formie smoczka. Mierzenie jest wygodne, bezbolesne, ale mało higieniczne, szczególnie kiedy z termometru korzysta kilka osób. Podczas pomiaru nie powinno się otwierać ust, co może stanowić problem dla dziecka lub osób, które męczy kaszel lub katar. Ponadto na wynik wpływ będą miały takie czynniki jak spożyte bezpośrednio przed mierzeniem pokarmy i napoje czy stany zapalne jamy ustnej. Termometr douszny można stosować u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Metoda ta jest bardzo szybka, wynik otrzymasz po 2-3 sekundach, jest również bardzo łatwa i bezbolesna. Żeby otrzymać dokładny pomiar, ucho musi być czyste i zdrowe. Do mierzenia temperatury za uchem lub na czole odpowiedni będzie termometr elektroniczny na podczerwień. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że pomiar można zrobić nawet śpiącemu dziecku. Niebagatelną zaletą jest również dokładność pomiaru. Wadą może być natomiast cena, sięgająca ok. 100 zł. Do mierzenia temperatury przez odbyt można wykorzystać termometr elektroniczny lub szklany. Niestety ta metoda może być dość bolesna dla dziecka. Oczywiście nie należy ona również do tych najbardziej higienicznych, jednak pomiar jest dość dokładny.

 

Termometr dla dziecka

Wybór termometru dla osoby dorosłej nie nastręcza raczej trudności, gdyż dorośli mogą korzystać z taniego termometru szklanego czy tradycyjnego termometru elektronicznego. Co innego z dziećmi. Możesz się sugerować przywiązaniem dziecka do smoczka, jednak może być ciężko upilnować pociechę, aby nie wyjęła go z buzi podczas pomiaru temperatury. Poza tym w przypadku tej formy pomiaru konieczne jest odkażanie termometru po każdym odczycie. Decydując się na termometr szklany lub elektroniczny, musisz się liczyć z niedokładnym pomiarem. Dzieciom trudno jest wysiedzieć spokojnie w jednej pozycji przez kilka minut, i to na dodatek przytrzymując termometr. Dobrym rozwiązaniem dla ruchliwych dzieci jest termometr elektroniczny na podczerwień. Termometr paskowy z kolei nie daje aż takich dokładnych wyników pomiaru. W przypadku mierzenia temperatury przez odbyt musisz się liczyć z wyparzaniem końcówki po każdym użyciu oraz z tym, że narażasz dziecko na niepotrzebny stres i niekiedy nawet ból.