Jaka powinna być waga wykorzystywana w placówkach medycznych?

Jaka powinna być waga wykorzystywana w placówkach medycznych?

Wśród wielu marek i modeli wag stosowanych w służbie zdrowia najczęściej stosowane są wagi lekarskie kolumnowe. Cechuje je bardzo solidne wykonanie, wysoka jakość użytych materiałów, precyzyjne połączenie elementów, a także w przypadku wag elektronicznych, bardzo nowoczesne funkcje.

Idealna waga medyczna, to taka, którą w łatwy sposób można przetransportować pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami placówki medycznej. Zatem powinna być wyposażona w rolki transportowe, dzięki którym urządzenie będzie mobilne. Dobrze jest kiedy waga posiada funkcję tara, polegającą na dokonywaniu pomiarów bez uwzględnienia dodatkowego obciążenia w postaci ubrań, butów, czy w przypadku niemowląt bez uwzględnienia wagi pieluchy.


Wracając do wag kolumnowych, idealna waga medyczna jest wyposażona w funkcję BMI, która za pomocą jednego przycisku wylicza wskaźnik masy ciała. Funkcja ta pozwala na ocenę zdrowia pacjenta oraz wskazuje jego stopień odżywienia, co z kolei wyznacza kierunki leczenia zarówno w przypadku niedowagi, jak również gdy do czynienia mamy z nadwagą.


Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja hold, na obecnym etapie biurokracji w ochronie zdrowia oraz w związku z limitami czasowymi przewidzianymi na danego pacjenta czasami gdzieś może umknąć spisanie wartości masy ciała osoby ważonej. Waga zaopatrzona w opcję hold pozwala na zatrzymanie na wyświetlaczu wartości uzyskanej podczas ważenia.


Bardzo ważne jest, żeby wagi były łatwe w obsłudze, a panel sterowania był intuicyjny, dzięki czemu każda osoba związana z branżą medyczną, która w przeszłości miała styczność z jakąkolwiek inną wagą była w stanie szybko dokonać niezbędnych pomiarów. Niektóre modele zostały tak skonstruowane, że posiadają dodatkowo funkcję ochrony przed przeciążeniem. Można w nich również zaprogramować datę i godzinę tak, żeby były widoczne na wydruku.

 

Autor: dystrybutor sprzętu Aspel kredos.pl.