Jak zapobiegać nawracającym infekcjom intymnym?

Jak zapobiegać nawracającym infekcjom intymnym?

Każda kobieta, która chociaż raz w życiu przeszła infekcję intymną doskonale wie, że jest to poważny problem, który skutkuje wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, wytrącającymi nas z codziennych aktywności. Tymczasem wiele pań zmaga się z ciągle nawracającymi infekcjami.

Dlaczego tak się dzieje oraz jak skutecznie zapobiegać kolejnym infekcjom? Przekonajmy się.

 

Odpowiednia higiena - klucz do zdrowia

Jedną z podstawowych przyczyn często powtarzających się infekcji intymnych jest niewłaściwa higiena. Bynajmniej nie mamy tu na myśli zaniedbań w tej kwestii a wręcz przesadne dbanie o nią. Wiele pań chcąc unikać infekcji podmywa się często używając do tego silnych środków myjących. Może to doprowadzić do zaburzeń ph w obrębie narządów intymnych a także zaburza naturalną, prawidłową florę bakteryjną. Stąd już tylko krok do kolejnej infekcji. Warto więc pamiętać o delikatności i stosowaniu środków o odpowiednim Ph. Nie powinny być one także wzbogacane o barwniki czy substancje zapachowe.

 

Uważaj na dietę i antybiotyki

Za większością infekcji intymnych stoją grzyby, a konkretniej drożdżaki. Wyleczenie infekcji grzybiczej bywa trudne ze względu na ciągłe nawroty dolegliwości. Szczególnie w przypadkach, w których “pomagamy” grzybom się rozwijać. Nadmierne spożywanie cukru to jeden z podstawowych błędów, który sprawia, że infekcja może szybciej nawracać się i rozwijać. Również częste stosowanie antybiotyków może doprowadzić do nawrotu choroby. Zabijają one bowiem naturalną florę bakteryjną, która chroni nasze części intymne przed zakażeniami.

 

Przewiewna bielizna, luźna odzież

Kolejnym, skutecznym sposobem na ochronę przed nawracającymi infekcjami intymnymi jest zmiana nawyków dotyczących bielizny, którą nosimy. Często bowiem zdarza się tak, że majtki z syntetycznych tkanin utrudniają dopływ powietrza do naszego ciała co stwarza bakteriom wprost idealne warunki do rozwoju. Również sztywna bielizna czy popularne dzisiaj stringi nie są dobrym rozwiązaniem - mogą bowiem prowadzić do uszkodzenia naskórka lub błony śluzowej narządów intymnych a tym samym ułatwić drobnoustrojom wnikanie wewnątrz organizmu. O wiele lepiej stawiać na wygodną i przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin oraz unikać bardzo obcisłych ubrań.

 

Nie narażaj się na infekcję

Infekcje intymne są także skutkiem naszej niefrasobliwości. Wizyty na basenach i saunach mogą doprowadzić do zakażenia. Szczególnie wtedy, gdy po skończonym relaksie nie zadbamy o dokładny prysznic czy też pozostawimy na ciele mokry kostium. Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że podobne miejsca są siedliskiem drobnoustrojów oraz pamiętać o odpowiedniej ochronie.

 

Podsumowując, infekcje intymne są możliwe do wyeliminowania. Czasem wystarczy zmiana nawyków i diety oraz regularne badania. Jeśli ten temat Cię zainteresował lub sama zmagasz się ze wspomnianymi dolegliwościami jakim są nawracające infekcje intymne u kobiet - dowiedz się więcej.