Jak radzić sobie z haluksami?

Jak radzić sobie z haluksami?

Haluks, inaczej paluch koślawy, to choroba zwyrodnieniowa, która polega na zniekształceniu stopy. Utrudnia ona funkcjonowanie i powoduje duży ból. Jak leczyć haluksy i co zrobić żeby im zapobiec?

Problem haluksów dotyczy głównie kobiet, które lubią buty na wysokim obcasie, choć zdarza się, że dotykają także mężczyzn. W większości przypadków deformacja występuje na obu stopach. Początkowo nie jest ona bolesna, jednak z czasem rozwija się stan zapalny, który objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego palucha.


Powstawanie haluksów

Na haluksy najczęściej narażone są kobiety, które nie wyobrażają sobie innego obuwia niż wysokie obcasy. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, co doprowadza do deformacji palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego i bólu. Pod wpływem zniekształceń nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała i pogarsza się wytrzymałość struktur, które stabilizują stopę. Nieprawidłowemu ustawieniu palca towarzyszą zmiany chorobowe stawu w postaci bolesnego, często zmienionego zapalnie zgrubienia.

Problem haluksów jednak nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet, ponieważ wśród pacjentek leczonych na tą chorobę są nastolatki (deformacja ta jest przekazywana jest u nich z pokolenia na pokolenie), a także osoby, które mają płaskostopie.


Zapobieganie

Aby zapobiec powstawaniu haluksów, przede wszystkim należy unikać butów na wysokim obcasie oraz butów z wąskimi czubkami. Na stopy niekorzystnie wpływa także całodzienne noszenie płaskich klapek. Jeżeli mamy taką możliwość, starajmy się po domu chodzić boso od czasu do czasu, aby nasze stopy się zrelaksowały.  Bardzo ważne jest też uprawianie sportów, które nie obciążą naszych stóp np. pływanie, jazda na rowerze itd. oraz zmienianie obuwia kilka razy dziennie.


Leczenie

Osoby, które cierpią na haluksy zazwyczaj czekają do momentu, w którym pojawi się największy ból i dopiero wtedy udają się do lekarza. Pamiętajmy jednak, że im wcześniej podejmiemy leczenie, tym lepiej. Wiele jest metod, dzięki którym można wyleczyć haluksy, a ich wybór zależy od zaawansowania choroby. Najprostsze metody to:

  • Aparaty korekcyjne – hamują ból i zapobiegają dalszym zniekształceniom kości.
  • Peloty – żelowe wkładki, które dobrze wpływają na rozkład nacisku w stopie, zapobiegają płaskostopiu i spowalniają rozwój koślawości palucha.
  • Plastry lecznicze – chronią bolące miejsce.
  • Kliny międzypalcowe – przywracają palcom stóp prawidłowe ustawienie oraz zmniejszają ból i tarcie.


Operacja

Przy dużych zniekształceniach i nasilonym bólu domowe sposoby nie wystarczą, konieczna jest operacja. Istnieje kilka metod chirurgicznego usuwania haluksów, ale większość z nich sprowadza się do przecięcia kości dużego palca i połączenia jego poszczególnych elementów za pomocą śrub tytanowych. Cała operacja nie trwa długa, a rehabilitacja w większości przypadków przebiega bez większych komplikacji.