Jak przebiega wizyta kontrolna u okulisty?

Jak przebiega wizyta kontrolna u okulisty?

Obok węchu, smaku, dotyku i słuchu wzrok to jeden z pięciu zmysłów. Za pomocą zmysłów doświadczamy otaczającego nas świata. Dlatego warto o nie dbać – o słuch u laryngologa, natomiast o wzrok u okulisty.

W jakim celu wybieramy się do okulisty?

Wizyta kontrolna u okulisty powinna być dla każdego z nas czynnością rutynową. Okulistę powinno się odwiedzać regularnie, nawet jeśli nie doświadczamy żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na pogorszenie się wzroku.Wraz z upływem czasu nasz wzrok może słabnąć, a przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć.

 

Częstotliwość wizyt u okulisty

W razie problemów z oczami badanie wzroku powinno się przeprowadzać co najmniej raz na pół roku. Osoby niemające takich problemów powinny badać się co najmniej raz na rok. Osoby noszące okulary lub soczewki kontaktowe, oprócz badania wzroku, podczas wizyty u lekarza okulisty mogą zasięgnąć u niego języka w sprawie użytkowania okularów lub soczewek kontaktowych. Zdarza się, że zamiast w sklepie optycznym, to w salonie okulistycznym albo salonie okulistycznym połączonym ze sklepem optycznym pacjenci w konsultacji z lekarzem wybierają oprawy i szkła.

 

Przebieg wizyty u okulisty

Każda wizyta kontrolna u okulisty rozpoczyna się krótkim wywiadem. Odpowiadamy wówczas między innymi na takie pytania jak: kiedy ostatnio odwiedziliśmy okulistę, jakie okulary lub soczewki kontaktowe nosimy oraz jak czują się nasze oczy. Wówczas lekarz sprawdza ostrość widzenia. Początkowo pozostajemy w okularach bądź soczewkach kontaktowych, następnie zdejmujemy je. Ewentualnie wypróbowujemy nowe okulary bądź soczewki. Wybór mocy stanowi bardzo ważny element badania, od tego zależy, czy będziemy dobrze widzieli, czy będziemy czuli się komfortowo i czy nie będziemy mieli problemów ze wzrokiem. Na koniec, jeśli trzeba, przeprowadza się dodatkowe badania.

 

Wizyta u okulisty a noszenie soczewek kontaktowych

Podczas wizyty u okulisty osoby noszące soczewki kontaktowe np. z soczewki24.pl mogą nie tylko zbadać swój wzrok, ale również zasięgnąć porady w kwestii bezpieczeństwa, higieny i użytkowania "kontaktów". To właśnie lekarz najlepiej i najpewniej nam doradzi, czy nosić soczewki, a jeśli tak - to jakie. Pod okiem eksperta najłatwiej jest dokonać właściwego wyboru. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów soczewek, wyodrębnionych ze względu na ich funkcje oraz przewidywany czas użytkowania. Mamy więc soczewki dniowe, tygodniowe lub miesięczne, barwne lub nie, a także – odpowiadające konkretnym schorzeniom – sferyczne, toryczne lub multifokalne.

Warto więc wybrać się do okulisty i zasięgnąć u niego języka w sprawie soczewek, zwłaszcza jeśli jeszcze ich nie nosiliśmy i dopiero się do tego przymierzamy.