Jak poradzić sobie z krwawiącymi dziąsłami?

Jak poradzić sobie z krwawiącymi dziąsłami?

Krwawiące dziąsła to jeden z objawów paradontozy, czyli zapalenia przyzębia. Wywołują ją m.in. choroby wątroby, cukrzyca, niedokrwistość, niedobory witamin C i K, a najczęściej niedokładna higiena jamy ustnej.

Przyczyny paradontozy

Kamień nazębny to główna przyczyna powstawania chorób przyzębia. Paradontoza pojawia się, kiedy jest go zbyt dużo. Płytka nazębna, której źródłem są resztki jedzenia, podlega procesowi mineralizacji. W ten sposób tworzy się kamień. W wyniku niewłaściwego szczotkowania zębów gromadzi się na nim następna warstwa płytki nazębnej. Powoduje ona wsunięcie się kamienia pod dziąsła i odchylenie ich od korzeni. W rezultacie zęby stają się chwiejne, a dziąsła krwawią. Paradontoza może być też następstwem źle dopasowanej protezy bądź wady zgryzu. Aby pozbyć się choroby, wykonuje się różnego rodzaju zabiegi. Leczenie paradontozy w Warszawie polega na oczyszczaniu zębów z kamienia nad- i poddziąsłowego.

 

Paradontoza – objawy

Od stanu przyzębia, czyli dziąseł i tkanek otaczających ząb, zależy zdrowie jamy ustnej. Infekcje tego obszaru mogą powodować rozchwianie zębów, a nawet ich całkowitą utratę. Istnieje też ryzyko, że bakterie wywołujące zakażenie przyzębia przedostaną się do krwiobiegu. Mogą wówczas wywołać np. zawał serca bądź udar mózgu. Perdiodontologia (dział stomatologii obejmujący choroby przyzębia) wyszczególnia następujące objawy paradontozy:

  • krwawienie z dziąseł przy szczotkowaniu zębów,
  • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
  • nadwrażliwość zębów i szyjek zębowych na ekstremalne temperatury,
  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • nieprzyjemny oddech,
  • niesmak w ustach,
  • pojawienie się osadu nazębnego bądź kamienia.

 

Leczenie paradontozy

Przy leczeniu paradontozy można stosować różnego rodzaju napary ziołowe, np. z rumianku lub szałwii. Pomocne w zwalczeniu objawów chorób przyzębia są także bakteriobójcze i przeciwzapalne płyny do płukania ust, a także specjalne żele dostępne w aptekach. Warto pamiętać o tym, aby nitkować zęby, często je szczotkować, a także używać antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej. To bardzo ważne, ponieważ płytka bakteryjna pojawia się na zębach nawet po 4 godzinach od ostatniego mycia. Najlepiej używać miękkiej szczoteczki, która zmniejszy ryzyko podrażnienia dziąseł. Leczenie paradontozy obejmuje zabiegi periodontologiczne, takie jak piaskowanie bądź skaling. Mają one na celu mechaniczne oczyszczenie zębów z osadu bądź kamienia. Są to bezbolesne i szybkie sposoby na pozbycie się problemu z krwawieniem dziąseł i nadmierną ilością zmineralizowanej płytki antybakteryjnej.