Jak pomóc osobie z depresją?

Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja jest obecnie jedną z najczęstszych przypadłości, zapadają na nią ludzie z całego świata. Mimo to stała się chorobą bagatelizowaną, na którą w potocznym myśleniu cierpi niemal każdy. W związku z tym bardzo często osoby z poważnym problemem zostają pozostawione bez fachowej pomocy.

Każdy z nas od czasu do czasu zauważa u siebie obniżenie nastroju, spadek aktywności i niechęć do stawiania czoła codziennym wyzwaniom. Na stany smutku i przygnębienia jesteśmy narażeni szczególnie podczas jesieni, gdy pochmurna, deszczowa aura wzmaga nasze złe samopoczucie. Bardzo często zdarza się, że powyższa sytuacja utrzymuje się dłuższy czas, a jej przyczyn należy doszukiwać się znacznie głębiej niż tylko w listopadowej pogodzie czy kilku gorszych dniach. 

 

Wsparcie ze strony rodziny

W zdiagnozowaniu i leczeniu depresji bardzo ważna jest pomoc i zrozumienie bliskich. Życie pod jednym dachem z osobą chorą jest bardzo trudne, ponieważ cały ciężar codziennych obowiązków spada na rodzica lub partnera. Warto wówczas uświadomić sobie, że depresja nie jest chorobą wyimaginowaną, że cierpiąca na nią osoba ma zniekształcony obraz rzeczywistości i zaburzone poczucie własnej wartości.

 

Rola psychoterapeuty

Najczęściej wparcie i obecność bliskich osób nie wystarcza, a wizyta w gabinecie specjalisty jest nieunikniona. Chorzy na depresję niejednokrotnie miewają myśli samobójcze, będące bardzo groźnym symptomem. Dla partnerów i rodziny powinien to być wyraźny sygnał do działania. Osobą, która może realnie pomóc w uporaniu się z problemem, jest wykwalifikowany psychoterapeuta. Zazwyczaj w leczeniu tego typu schorzeń stosuje się farmakoterapię lub psychoterapię, które bywają bardzo skuteczne, ale także czasochłonne.

 

Cierpliwość i wyrozumiałość

Jeśli chcemy pomóc osobie cierpiącej na depresję, powinniśmy przede wszystkim okazać jej wiele empatii i cierpliwości. Ważne jest wspólne spędzanie czasu na czynnościach sprawiających radość choremu oraz odciążenie go w obowiązkach domowych i zawodowych. Każdy psychoterapeuta z pewnością skarciłby nawet najlżejszą krytykę skierowaną pod adresem pacjenta, gdyż wszelkie krytyczne uwagi mogą jeszcze bardziej obniżyć jego poczucie własnej wartości. 

 

Powinniśmy mieć świadomość, że depresja jest chorobą uleczalną, a jej przebieg w dużej mierze zależy od udzielonego przez nas wsparcia. Odpowiednia terapia i obecność bliskich daje duże szanse na całkowite wyleczenie i powrót pacjenta do pierwotnego stanu.