Jak nauczyć się asertywności?

Jak nauczyć się asertywności?

Asertywność ułatwia nam życie na wszystkich jego płaszczyznach – zawodowej, towarzyskiej, społecznej. Niestety, nikt się z nią nie rodzi, ot tak. Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy się jej uczyć.

Asertywny, agresywny czy pasywny?

„Asertywność” – magiczne słowo, które często kojarzy się wyłącznie z umiejętnością odmawiania i stanowczego wyrażania swoich myśli. Osoby, które to potrafią, zwykle uważają się za asertywne, podczas gdy, tak naprawdę, są agresywne. Narzucają innym własne zdanie, a ci inni, z kolei, dają się im wykorzystywać. Jedni i drudzy – zarówno agresywni, jak i bierni, powinni nauczyć się asertywności. Dlaczego?

Najprościej mówiąc, asertywność to umiejętność dbania o własne interesy, przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb innych ludzi. Nie dajemy się wykorzystywać, ale też sami nie wykorzystujemy – współpracowników, znajomych, rodziny. Boisz się odmówić telemarketerowi, chociaż proponuje Ci kredyt, którego w ogóle nie potrzebujesz? Nie jesteś asertywny. Znów obarczyłeś pracownika kolejnym zadaniem, które sam powinieneś wykonać? Wykorzystałeś go – nie jesteś asertywny.


Akademia asertywności

Nauka asertywności nie jest prosta i nie zakończy się z dnia na dzień, bo polega na pozbywaniu się złych nawyków, które kształtowaliśmy przez całe życie. Musimy zastąpić je nowymi postawami, które pomogą nam przejść na „tryb asertywny”. Jakie to postawy?

• Ugruntuj poczucie własnej wartości – pewność siebie i poszanowanie własnego czasu oraz pracy sprawi, że łatwiej będzie Ci odmówić, jeśli ktoś znów usiłuje obarczyć Cię swoimi obowiązkami lub coś Ci wmówić. Masz prawo decydować za siebie – odmów telemarketerowi, gdy zadzwoni następnym razem, a szefowi uprzejmie wytłumacz, że wykonałeś już swoją pracę i chciałbyś wrócić do domu, do rodziny. Im częściej będziesz zgadzał się na pracę po godzinach, tym częściej staniesz się wykorzystywany.

• Pamiętaj o swoich mocnych i słabych stronach. Osoby, które pasywnie uczestniczą w życiu społecznym i są podatne na wpływy innych, powinny szczególnie skupić się na swoich atutach. Pomoże im to w budowaniu pewności siebie. Natomiast osoby z natury agresywne i dominujące muszą uświadomić sobie własne wady, by przestać popadać w samozachwyt i zacząć doceniać innych.

• Bądź szczery. To bardzo ważne, aby nie okłamywać innych. Jeżeli dziś powiesz szefowi, że nie zostaniesz po godzinach, bo masz coś ważnego do załatwienia, jutro spotka Cię ta sama sytuacja. Szef znów będzie chciał, żebyś został, bo uzna, że załatwiłeś już tę ważną sprawę. Lepiej od razu wyjaśnić – żyjesz nie tylko pracą i zrzucanie na Ciebie czyichś obowiązków jest nie fair.

• Gdy masz zamiar odmówić, wypowiedz się wprost – użyj słowa „nie”, zamiast lawirować między pośrednimi odpowiedziami.

• Odnoś się do innych z szacunkiem – szanuj ich opinie, nie ignoruj, utwierdź w przekonaniu, że są ważni. W sytuacjach konfliktowych szukaj kompromisu i zaproponuj alternatywne rozwiązanie, aby nikt nie był poszkodowany.

• Komunikuj swoją postawę mową ciała – wyprostuj plecy, stań na szeroko rozstawionych nogach, patrz przed siebie, mów płynnie, a ręce trzymaj swobodnie.

 

Elżbieta Gwóźdź