Hormon AMH – co powinnaś o nim wiedzieć?

Hormon AMH – co powinnaś o nim wiedzieć?

Hormon AMH ma kluczowe znaczenie w staraniach o ciążę, stanowi jedno z najważniejszych kryteriów w diagnozowaniu problemów z płodnością. Od jego poziomu zależy funkcjonowanie układu rozrodczego.

Starasz się o ciążę, ale… bezskutecznie? Brak oczekiwanej reakcji organizmu niepokoi cię i martwi? Takie sytuacje zdarzają się wśród kobiet i nie muszą świadczyć o problemach związanych z płodnością. Jeśli jednak od dłuższego już czasu twoje starania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, warto przyjrzeć się bliżej działaniu swojego organizmu.

 

Hormon AMH: czym jest?

W przypadku podejrzeń co do bezpłodności podejmuje się  specjalne badania diagnostyczne, które mają na celu zidentyfikowanie przyczyny problemu. W ramach tych badań zwraca się szczególną uwagę na hormon AMH (AMH - anty mullerian hormon), który odgrywa zasadniczą rolę w określaniu poziomu czyjejś płodności. Jest to hormon występujący u przedstawicieli obu płci – u kobiet wytwarzają go jajniki, u mężczyzn – jądra. Jego poziom we krwi uzależniony jest nie tylko od indywidualnych niedyspozycji czy schorzeń, ale przede wszystkim od wieku oraz właśnie płci. W krwi nowonarodzonych dziewczynek raczej nie sposób zaobserwować hormonu AMH. Jego poziom wzrasta stopniowo do 3. miesiąca życia, po czym następują fluktuacje – raz staje się on wyższy, innym znowu razem niższy. Dość powiedzieć, że po 25. roku życia poziom hormonu AMH u kobiet zaczyna sukcesywnie spadać – aż do menopauzy.

 

Dlaczego warto zbadać się pod kątem AMH?

Ustalenie poziomu hormonu AMH we krwi umożliwia zdiagnozowanie schorzeń oraz dolegliwości związanych z układem rozrodczym. Stosunkowo często występującym odstępstwem od normy jest zespół policystycznych jajników, uwarunkowany bardzo wysokim poziomem AMH, oraz przedwczesne wygaśnięcie aktywności jajników, związane ze zbyt niskim poziomem AMH.

Badanie pod kątem obecności AMH w krwi pozwala ustalić, który moment będzie dla kobiety najbardziej odpowiedni do zajścia w ciążę, a także odpowiedzieć na pytanie, czy ma ona w ogóle szanse na posiadanie potomstwa. Panie w wieku dojrzałym decydują się niejednokrotnie na przebadanie swojej krwi pod kątem poziomu AMH, aby sprawdzić, czy weszły już w fazę menopauzy.

 

Jeśli planujesz mieć dzieci i chciałabyś przekonać się, czy twój organizm jest do tego należycie przygotowany i czy w ogóle możesz być matką – zawsze możesz zasięgnąć pomocy w odpowiednim laboratorium medycznym i przebadać się pod tym właśnie kątem.