Dla kogo przeznaczona jest psychoterapia?

Dla kogo przeznaczona jest psychoterapia?

Jeszcze nie tak dawno korzystanie z pomoc psychoterapeuty nie kojarzyło się pozytywnie. Dziś te stereotypy odchodzą na szczęście w niepamięć, a coraz więcej osób mających problemy decyduje się na wizytę u specjalisty.

Czym jest psychoterapia?

To metoda leczenia nieprawidłowości dotyczących psychiki człowieka oraz wpierania jej prawidłowego rozwoju przy użyciu specjalistycznych technik i strategii psychologicznych. Terapia prowadzona jest w ramach cyklicznych spotkań i rozmów z pacjentem, mających na celu zdiagnozowanie problemu i podjęcie odpowiedniej metody leczenia. Psychoterapia służy również lepszemu poznaniu siebie, swoich uczuć i emocji w celu umożliwienia dalszego prawidłowego rozwoju osobistego. W toku leczenia mogą być stosowane różne techniki: do najczęstszych należy m.in. terapia poznawczo-behawioralna, humanistyczna, systemowa, narracyjna, psychoanaliza oraz psychoterapia Gestalt (więcej o niej przeczytasz tutaj: http://myszkowska-litwa.pl - psychoterapia Gestalt w Krakowie).

 

Dla kogo przeznaczona jest psychoterapia?

Psychoterapia pomaga w takich zaburzeniach, jak: depresja, nerwica, stany lękowe, fobie czy zaburzenia żywienia. Nie są to jednak jedyne obszary, których dotyczy. Spotkania z psychoterapeutą warto polecić każdemu, kto przeżywa kryzys emocjonalny, zauważył u siebie problemy z codziennym funkcjonowaniem lub nie potrafi poradzić sobie z daną sytuacją. Przyczyny pogorszonego stanu psychicznego mogą być różne: tragiczne wydarzenie, niemożność pogodzenia ze stratą, niskie poczucie własnej wartości, problemy z bliskimi, kłopoty z pracą, szkodliwe przyzwyczajenia, utrata motywacji, poczucie zagubienia, bezsensu czy pustki. Niejednokrotnie zdarza się, że człowiek nie potrafi samodzielnie ustalić przyczyn swojego samopoczucia – tutaj nieoceniony jest właśnie kontakt z terapeutą. Z pomocy często korzystają również osoby, które dużo czasu poświęcają na zastanawianie się nad swoim życiem, są zainteresowane samorozwojem i potrzebują pomocy w nadaniu kierunku swoim działaniom czy obiektywnego spojrzenia na sytuacje, które ich niepokoją.

Podsumowując: do psychoterapeuty powinniśmy udać się zawsze wtedy, kiedy czujemy, że coś jest nie tak i nie możemy z tym sobie poradzić. Nie warto zwlekać z wizytą ani czekać, aż problem rozwiąże się sam. Nie ma też czego się wstydzić – decyzja o terapii świadczy o dojrzałości psychicznej człowieka oraz otwartości na zmiany i pomoc. Zastanawiając się nad zapisaniem do psychoterapeuty, pamiętajmy, że ma on za zadanie przede wszystkim nam pomóc, tak jak każdy inny lekarz.