Czym jest zespół niespokojnych nóg?

Czym jest zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg to schorzenie, które dotyka około 10 proc. społeczeństwa. Większość osób nie wie jednak, że schorzenie to dotyczy właśnie ich.

Często jest ono przyczyną bezsenności. Na szczęście można ją bardzo skutecznie leczyć.

Objawy

Objawy zespołu niespokojnych nóg tak naprawdę bardzo ciężko opisać. Osoby cierpiące na tę przypadłość same nie potrafią opisać objawów. Jest to coś w rodzaju pewnego rodzaju mrowienia, swędzenia, drgania w nogach. Objawy te są jednak na tyle silne, że są bardzo uciążliwe dla chorych. Objawem jest również bezsenność. Zwłaszcza budzenie się i zginanie bądź prostowanie nóg. W ciągu dnia natomiast osoby z tym zespołem w sytuacji gdy przez długi czas pozostają w jednej pozycji zaczynają się wiercić bądź machać nogami. Przez to bardzo ciężko jest im przebywać w jakichkolwiek miejscach w których należy przez długi czas pozostać w jednym miejscu.

Przyczyny choroby

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg nie są znane. Udało się jednak wyeliminować podłoże psychiczne. Najbardziej prawdopodobne jest, że schorzenie to spowodowane jest niedoborem żelaza (najczęstszy powód), chorobami nerek, cukrzycą, przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych bądź przeciwpsychotycznych. Cierpienie na tę chorobę nie musi się jednak wiązać z żadną z powyższych kwestii.

Aby dowiedzieć się czy dana osoba cierpi na zespół niespokojnych nóg, przeprowadzana jest z nią wywiad podczas którego udziela ona odpowiedzi na pytania:

  • Czy odczuwa jakieś nieprzyjemne dolegliwości w nogach?

  • Czy objawy te występują tylko podczas przebywania w jednej pozycji?

  • Czy ustępują one pod wpływem ruchu?

  • Czy dolegliwości najczęściej pojawiają się wieczorem bądź w nocy?

Jeżeli odpowiedź na te pytania brzmi tak, to bardzo prawdopodobne jest, że dana osoba cierpi na zespół niespokojnych nóg.

Leczenie

Najlepiej postarać się unikać kawy, alkoholu oraz nikotyny ponieważ mogą one nasilać objawy choroby. Dodatkowo warto korzystać z wszelkiego rodzaju rozrywek, które odciągają uwagę od dolegliwości czyli na przykład granie w gry, czytanie książek itp.