Czy szczotkowanie zębów może być zabawą?

Czy szczotkowanie zębów może być zabawą?

Od najmłodszych lat warto jest wpajać dzieciom nawyk dbania o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów to czynność, którą powinniśmy wykonywać z maluchem codziennie. Jest to niezbędne, by uchronić zęby przed próchnicą i zapobiec innym chorobom jamy ustnej.

Niestety najmłodsi często mają problem z systematycznością - według badań nawet około 14% dzieci okłamuje swoich rodziców w kwestii tego, czy wyszczotkowało już swoje zęby. Kiedy nie działa dawanie dobrego przykładu i maluch nie chce myć zębów tak, jak robią to rodzice - można spróbować zamienić mycie zębów w zabawę, którą dziecko polubi.

 

Razem w łazience

Pierwszym krokiem, jaki warto zrobić, jest próba wspólnego szczotkowania zębów. Psychologowie dziecięcy podkreślają, że w ten sposób maluchy mają szansę nauczenia się właściwych wzorów zachowań. Rodzic ma ponadto pełną kontrolę nad szczotkowaniem, może zostać "dowódcą", który będzie wydawał rozkazy swoim "żołnierzom", np. "Teraz myjemy dolne zęby!". W miarę postępów w nauce rolę osoby prowadzącej zabawę w szczotkowanie można powierzyć dziecku, które zachwycone swoją nową funkcją samo będzie nam przypominać o konieczności mycia uzębienia.

 

Kolorowa szczoteczka, smakowa pasta

Prostym sposobem na uprzyjemnienie szczotkowania zębów jest kupienie dziecku szczoteczki z motywem jego ulubionej bajki na rękojeści czy też smakowej pasty. Dzięki tym udogodnieniom maluch będzie chętniej szczotkował zęby. Duży wybór past znajdziemy w sklepie denthelp.pl

 

Ulubiona zabawka myje zęby

Kolejnym prostym sposobem na zachęcenie dziecka do szczotkowania zębów jest nakłonienie go do tego, by uczył mycia jamy ustnej swoją ulubioną zabawkę. Gdy najczęściej przytulany miś otrzyma własną szczoteczkę, maluch może przekazywać mu zdobytą od rodziców wiedzę, oczywiście wszystko demonstrując.

 

Piosenka dobra na wszystko

Wesoła melodia zachęci niejednego malucha do spędzenia wymaganej ilości czasu na szczotkowaniu. Nieważne, czy będzie to ulubiona piosenka dziecka, czy też utwór w wykonaniu rodzica - istotne, by trwał dwie minuty. Przed szczotkowaniem lub po nim można także urządzić z dzieckiem karaoke - przyjmując, że szczoteczka jest mikrofonem. Wspólne skakanie w łazience na pewno zachęci malucha do spędzania w niej większej ilości czasu, a mycie zębów przestanie kojarzyć się jedynie z przykrym obowiązkiem.

 

Opowiem Ci bajeczkę!

Jeżeli jesteś rodzicem z niebanalną wyobraźnią, możesz pokusić się o wdrożenie rytuału, w ramach którego każdego dnia będziesz opowiadać dziecku interesującą dwuminutową bajkę. Co którąś sesję warto jest nawiązać w niej do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Takie opowieści mogą być potem źródłem dalszych zabaw, można np. tworzyć do nich zabawne ilustracje czy też odgrywać scenki, by lepiej utrwalić przemycone w nich mądrości.

 

Matematyka? Czemu nie!

Dobrym pomysłem może być jednoczesne zachęcanie dziecka do liczenia oraz do mycia zębów. Pomysłów jest wiele - można liczyć zęby, które już wydostały się spod dziąseł, te, które jeszcze nie zdążyły, zęby umyte, brudne itd. Warianty można dowolnie modyfikować i wymyślać nowe.

 

Dentysta nie taki straszny

By upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, można bawić się z dzieckiem w dentystę. To łatwy sposób na przekonanie malucha, że stomatolog nie jest osobą, której należy się bać. Dziecko może myć zęby rodzicowi i odwrotnie, a przy tym można np. uczyć się nazw poszczególnych ząbków bądź właściwych technik szczotkowania.

Warto jest podjąć wszelkie starania, by od najmłodszych lat zachęcić dziecko do dbania o higienę jamy ustnej. Zaowocuje to zdrowymi i białymi zębami w przyszłości.