Czy homeopatia rzeczywiście działa?

Czy homeopatia rzeczywiście działa?

Jak każda dziedzina medycyny alternatywnej, także homeopatia ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Ci ostatni twierdzą, że metoda ta nie może być skuteczna w leczeniu schorzeń. Czy na pewno?

Liczni naukowcy od dawna podważają sensowność stosowania leków homeopatycznych. Nie brakuje jednak głosów pacjentów, którzy uparcie twierdzą, że to właśnie dzięki nim wyleczyli się z najróżniejszych przypadłości. Jak więc działają, jeśli w ogóle, lekarstwa opracowywane przez homeopatów?


Pamięć wody

Środek homeopatyczny dobiera się do pacjenta w oparciu o tzw. prawo podobieństwa. Oznacza to, że wybrana substancja użyta do leczenia ma u zdrowej osoby wywoływać takie same objawy, jakie są widoczne u chorego. Najwięcej kontrowersji budzą same leki, które powstają przez znaczne rozcieńczanie substancji aktywnej, do tego stopnia, że w całym preparacie może nie pozostać ani jedna jej cząstka. Homeopaci opierają się jednak na zjawisku „pamięci wody” i utrzymują, że cząsteczki wody „zapamiętują” i przechowują informację zawartą w substancji aktywnej, a zatem mogą przybrać specyficzne dla niej ułożenie i właściwości. To, z kolei, zapewnia skuteczność w leczeniu danym preparatem.

Przeciwnicy homeopatii upatrują zaś owej skuteczności w niczym innym, jak tylko w efekcie placebo i w ten sposób komentują wszelkie przypadki wyzdrowienia pacjentów, którzy poddali się tej niekonwencjonalnej metodzie. Z drugiej strony, ze względu na tak silne rozcieńczenie substancji aktywnej, leki homeopatyczne można uznać za bezpieczne. Często podaje się je kobietom w ciąży oraz niemowlakom czy zwierzętom. Notabene, w dwóch ostatnich przypadkach trudno uciekać się do wytłumaczenia o zadziałaniu efektu placebo.


Homeopatia w Polsce ma się nie najlepiej

Podejście Polaków do homeopatii jest zróżnicowane. Z jednej strony, według badań, ponad 50% rodaków wierzy w jej skuteczność, z drugiej nie jest ona akceptowana przez część polskiego środowiska lekarskiego. Naczelna Rada Lekarska uznała leczenie homeopatią przez lekarzy za nieetyczne i niegodne zawodu lekarskiego. Do zmiany tej sytuacji dąży Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej, które traktuje homeopatię jako metodę komplementarną wobec medycyny konwencjonalnej. W innych krajach, na przykład we Francji i w Niemczech, leki homeopatyczne są refundowane, podobnie jak wizyty lekarskie, a sama metoda ma szersze uznanie w środowiskach naukowych.


Elżbieta Gwóźdź