Czego potrzebuje twój organizm? Najważniejsze produkty spożywcze

Czego potrzebuje twój organizm? Najważniejsze produkty spożywcze

W ostatnich czasach mamy prawdziwy boom na zdrowy tryb życia, który jest, jak można przypuszczać, reakcją na cywilizacyjne choroby związane z brakiem ruchu i nieracjonalnymi nawykami żywieniowymi. Co do tych drugich, niewątpliwie warto je porzucić. Co jeść, aby być ok wobec swojego organizmu?

Nieracjonalne odżywianie się sprzyja powstawaniu groźnych chorób i staje na przeszkodzie w dążeniu do bycia szczupłym, wysportowanym i atrakcyjnym. Jest to, zdaje się, wystarczający powód do tego, aby poddać swój dotychczasowy jadłospis refleksji i zastanowić się nad zmianą trybu życia. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co jeść, aby wstąpić na ścieżkę wiodącą ku zdrowiu, dobremu samopoczuciu i sympatii dla własnego ciała.

 

Co jeść?

Aby organizm funkcjonował należycie i nie płatał nam „figli”, należy go stale zaopatrywać w niezbędne mu do prawidłowego działania składniki pokarmowe, a więc: wodę, białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Nie istnieje żadna uniwersalna dieta, która sprawdzi się w każdych warunkach. Potrzeby żywieniowe poszczególnych ludzi uzależnione są od takich czynników jak wiek, płeć, masa ciała, uprawiane sporty oraz ogólny stan fizyczny. Niemniej jednak można wskazać takie produkty spożywcze, które czynią zadość potrzebom żywieniowym większości ludzi. Wymieńmy je.

 

Warzywa i owoce

Są bogate w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, m.in. w potas, błonnik pokarmowy, kwas foliowy, prowitaminę A i witaminę C. Cechuje je niska zawartość tłuszczów (niezawierających cholesterolu) i kalorii. Regularne spożywanie warzyw i owoców zapobiega powstawaniu i rozwojowi niektórych chorób przewlekłych (w tym chorób serca), przeciwdziała również schorzeniom nowotworowym.

 

Ryby

Ryby pod względem wartości odżywczych znacznie przewyższają wieprzowinę, wołowinę i drób, dlatego też warto włączyć je do swojego jadłospisu. Są bogate w dobroczynne dla zdrowia i łatwo przyswajalne przez ludzki organizm białko, a także w witaminę A (odpowiedzialną za kondycję skóry), D (wzmacniającą kości i zęby), E (eliminującą z organizmu szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki) oraz witaminy z grupy B; są również źródłem takich składników odżywczych jak fosfor, siarka, chlor, potas, sód, magnez czy wapń. Dietetycy zalecają spożywanie ryb co najmniej 2 razy w tygodniu.

 

Mięso

Mięso jest produktem wzbudzającym wśród dietetyków wiele kontrowersji. Jedni uważają, że jest niezbędne dla zdrowia, drudzy – że można spokojnie się bez niego obejść. Zawiera co prawda duże ilości tłuszczu, ale również białko i żelazo, które to składniki wspomagają pracę organizmu. Najlepiej kupować mięso drobiowe lub indycze, ewentualne cielęcinę. Wieprzowina i wołowina ustępują tym pierwszym pod wieloma względami, nadmierne spożywanie mięsa czerwonego może przyczynić się do zachorowania na cukrzycę lub raka, a także pojawienia się dolegliwości sercowych.

 

Nabiał

Mleko, sery, kefiry, maślanki, jogurty itd. itd. – wszystkie te produkty spożywcze podpadają pod jedną kategorię, a to z tej racji, że wszystkie są pochodzenia mlecznego. Co takiego dostarczają one organizmowi? Łatwo przyswajalne białko, różnego rodzaju tłuszcze niezbędne do zachowania zdrowia i sprawności fizycznej, sole mineralne (m. in. fosfor, siarkę, magnez, chlor i jod) oraz witaminy (A, B2, B12, D). Produktów nabiałowych nie da się niczym zastąpić. Należy jednak koniecznie podkreślić, że nie wszyscy mogą włączyć je do swojego jadłospisu. Niektórzy alergicy z konieczności muszą je wyeliminować z diety, jeśli nie chcą narazić się na uciążliwe, a niekiedy nawet i niebezpieczne powikłania zdrowotne.

 

A może zdecydować się na catering?

Jeśli cierpisz na jedną z najczęstszych w dzisiejszych czasach przypadłości, jaką jest niewątpliwie permanentny brak czasu, może warto byłoby skusić się na modną ostatnio dietę pudełkową, dostępną np. na https://cateromarket.pl/? Składa się ona z pięciu zbilansowanych posiłków dziennie, które dostarczą twojemu organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. Catering dietetyczny (bo tak również się ją określa) jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z nadprogramowymi kilogramami. O jego oszałamiającej popularności świadczy liczba firm cateringowych, powstających w ostatnich latach. W samej tylko Łodzi jest ich ok. trzydziestu! Dieta pudełkowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i aktywnych, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu.