Crossfit - trening, który każdemu wyjdzie na zdrowie

Crossfit - trening, który każdemu wyjdzie na zdrowie

Regularna aktywność fizyczna przeżywa aktualnie w Polsce renesans swojej popularności. Polacy coraz chętniej wychodzą z domów; zachęcani przez wielu sportowych celebrytów, rozpoczynają swoją przygodę z crossfitem. Czy warto?

Crossfit, podobnie jak street workout, to jedna z nowszych dziedzin, które zawładnęły zdrowym trybem życia. Jednak o ile ćwiczenia uliczne mogą być wykonywane przez prawie każdego, o tyle crossfit przeznaczony jest wyłącznie dla osób w pełni sprawnych oraz nieposiadających żadnych obciążeń zdrowotnych. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do ćwiczeń jest również wiek - z crossfit nie powinny korzystać dzieci ani osoby w podeszłym wieku.

 

Dla kogo trening crossfit?

Wywodzący się z szeroko pojętego treningu wytrzymałościowo-siłowego crossfit to doskonały sposób na utrzymanie idealnej sylwetki przez młode, odpowiednio się odżywiające osoby. Ze względu jednak na duże ryzyko poronienia, sport ten nie jest zalecany kobietom w ciąży.

Przez kilka ostatnich lat crossfit kojarzony był wyłącznie ze świeżym powietrzem oraz infrastrukturą uliczną. Skojarzenia te były jednak niepełne, ponieważ crossfit to sport, którego uprawianie można rozpocząć również w idealnie wyposażonej sali (nawet gimnastycznej!).

 

Nie zawsze łatwe początki

Od czego najlepiej rozpocząć wysiłek? Pytanie to zadaje sobie większość dających wciągnąć się po raz pierwszy w arkana sportu ludzi. Bez względu na rodzaj zaplanowanej aktywności fizycznej, każdorazowo należy rozgrzać najważniejsze partie ciała.

Do ćwiczeń idealnie wpisujących się w charakterystykę crossfit należą te z wykorzystaniem zarówno mniej, jak i bardziej specjalistycznych przyrządów. Największą popularnością cieszą się aktywności związane z użyciem kettleball. Sztangi gimnastyczne to dobry sposób na rozwinięcie swojej masy mięśniowej przez osoby bardziej zaawansowane. Jednak coraz częściej producenci oferują profesjonalny sprzęt do crossfit w postaci gotowych stacji treningowych. Montowane w parkach, przy szkołach, na ścieżkach zdrowia urządzenia fitness wyposażone w specjalne drążki i uchwyty pomagają w pełni realizować trening. 

Żyjmy zdrowo

Popularność treningu crossfit wciąż rośnie. Zwiększa się świadomość ludzi, którzy zaczynają zwracać uwagę na swój wygląd i wydolność fizyczną. Realizując chociażby najmniej intensywne treningi z wykorzystaniem bramy crossfit, jesteśmy w stanie przezwyciężyć własną niechęć i rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu.