Choroby tarczycy: niedoczynność i nadczynność – jak je leczyć?

Choroby tarczycy: niedoczynność i nadczynność – jak je leczyć?

Tarczyca, mimo że nie ma wielkich rozmiarów, w rzeczywistości może narobić w naszym organizmie wiele szkód. Dlatego pojawienie się niedoczynności czy nadczynności należy natychmiastowo leczyć, by nie pojawiły się niebezpieczne komplikacje.

Objawy problemów z tarczycą mogą być różnorakie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania krwi, które pozwoli określić poziom hormonów, a tym samym da możliwość leczenia niedoczynności bądź nadczynności tego gruczołu.

W przypadku niedoczynności leczenie polega przede wszystkim na przyjmowaniu hormonów, której występują w organizmie w zbyt małej ilości. Do środków tych dołączyć należy właściwą dietę, która w przypadku niedoczynności powinna być bogata  w żelazo, jod i selen, który w szczególności wpływa na pracę tarczycy i kontroluje poziom hormonów z nią związanych. Pojawienie się niedoczynności będzie skutkowało koniecznością kontroli poziomu TSH we krwi praktycznie przez całe życie.

W przypadku nadczynności również można mówić o leczeniu farmakologicznym, które powinno zostać dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta. W początkowej fazie będzie to najczęściej leczenie za pomocą środków, które wpływać będą na obniżenie poziomu hormonów. W dalszej fazie, gdy leczenie farmakologiczne nie wystarcza, sięga się również po metody operacyjne bądź też wybiera leczenie za pomocą jodu promieniotwórczego.

Gdy chodzi o problemy z tarczycą, należy przede wszystkim pamiętać, że jest to gruczoł, którego złe funkcjonowanie wpłynie na cały organizm, dlatego też jego działanie należy stale kontrolować, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości – natychmiast działać.