Bóle stawów - o czym mogą świadczyć?

Bóle stawów - o czym mogą świadczyć?

Stawy w naszym organizmie odpowiadają za możliwość zginania poszczególnych kończyn. Ich bóle mogą być niepokojącym sygnałem, że dzieje się coś niewłaściwego.

Najczęstszą przyczyną bólu stawów będzie bez wątpienia ich nadmierne obciążenie. Dlatego pojawienie się uczucia dyskomfortu może być sygnałem, że waga niepokojąco poszła w górę i stawy nie są w stanie dobrze pracować przy takim obciążeniu. Do tego dołączyć należy niewłaściwy tryb życia, który również sprawia, że pojawiają się niepokojące zwyrodnienia stawów. Ich ból na samym początku powinien być znakiem, że trzeba zacząć żyć bardziej aktywnie. Jeśli ruch nie pomoże, powinno się skonsultować sprawę z lekarzem, który określi, o czym mogą świadczyć bóle.

Przy bólach stawu należy również rozważyć, czy samodzielnie nie doprowadziło się do stłuczenia, przemieszczenia, wybicia czy zwichnięcia. W przypadku intensywnych ćwiczeń stawy mogą nie wytrzymać i pojawiają się zwyrodnienia, które będą świadczyć o tym, że należy nieco spuścić z tonu i zmniejszyć ilość aktywności fizycznej.

Niekiedy jednak bóle stawów mogą świadczyć o niepokojących chorobach związanych z drobnoustrojami, które również mogą zaatakować stawy. Bóle stawów to także znak, że możemy mieć do czynienia z chorobami reumatycznymi, dlatego taką możliwość także należy rozważyć w czasie wizyty u lekarza.

Niestety bóle stawów w najgorszym przypadku mogą świadczyć nawet o nowotworze, dlatego jeśli wcześniejsze badania nie pozwolą określić źródła tego ból, u konieczne są specjalistyczne konsultacje i poszukiwanie przyczyny, gdyż bólu stawów nigdy nie można zostawiać samemu sobie.