Ból zatok: profilaktyka i leczenie

Ból zatok: profilaktyka i leczenie

Chore zatoki to bardzo uciążliwy problem zdrowotny. I bardzo poważny, jeśli w porę nie zaczniemy ich leczyć. Ostre, krótkotrwałe zapalenie zatok może przeistoczyć się w chorobę przewlekłą. Jak leczyć zatoki, gdy już dadzą nam się we znaki i jak uniknąć zapalenia zatok?

Skąd bierze się ból zatok i jak go pokonać?

Zapalenie zatok uniemożliwia nam swobodne oddychanie, a do tego jest bolesne. Przy niemal każdym gwałtowniejszym ruchu lub podczas pochylania się, ból rozsadza nasadę nosa, skronie i czoło. Dzieję się tak, ponieważ doszło do stanu zapalanego – w górnych drogach oddechowych na skutek zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub grzybicznego, zaczęła wydzielać się ropna wydzielina, zamykająca swobodny przepływ powietrza. Zatoki są zablokowane, a powietrze napiera na ich ściany. To właśnie stąd bierze się ból.

Taki stan wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli zapalenie ma przebieg ostry, potrwa około trzy tygodnie. Zwalcza się je zwykle lekami rozrzedzającymi zalegającą wydzielinę oraz obkurczającymi błonę śluzową. Oprócz tego podaje się preparaty przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Niestety zapalenie zatok nie jest chorobą, po której możemy spodziewać się samoistnego ustania. Jej lekceważenie może doprowadzić do tego, że zapalenie przejdzie ze stanu ostrego w podostry. Ta forma wiąże się z przedłużeniem czasu leczenia, ponieważ objawy ustępują dopiero po około trzech miesiącach, przy terapii antybiotykowej. Jeśli zaś nie doleczymy zapalenia podostrego, choroba przejdzie w stan przewlekły. Będzie powracać regularnie i z czasem jedyną metodą na jej zwalczenie, będzie operacyjne udrożnienie zatok.

Stosowanie domowych środków na ból zatok ma za zadanie polepszyć choremu samopoczucie. Nie może być traktowane jako jedyna forma radzenia sobie z chorobą. Uznajmy domowe sposoby za wsparcie terapii właściwej. Największą ulgę przyniosą nam inhalacje z ziół i naturalnych olejków eterycznych. Pomocne będą: lawenda, sosna, mięta pieprzowa, werbena, eukaliptus, szałwia, rozmaryn czy tymianek. Około 50 g wybranych ziół (lub ich mieszankę) zalewamy 2 l gorącej wody, nachylamy się nad miską i okrywamy z góry ręcznikiem. Zamiast ziół do wody możemy dodać kilka kropel olejku lub zwykłą sól kuchenną. Z kolei sól leczniczą, jodowo-bromową, wykorzystajmy do przygotowania gorących okładów. Sól należy podgrzać w piekarniku lub na suchej patelni, a następnie zawinąć do lnianego, płóciennego lub bawełnianego materiału i przykładać w okolice nasady nosa. Zamiast soli do okładów poleca się również ziarna grochu i gorczycy.


Profilaktyka chorób zatok

Na choroby i dolegliwości ze strony zatok narażone są szczególnie alergicy, astmatycy oraz osoby z krzywą przegrodą nosową. W ostatnim przypadku wskazana jest korekcja kształtu przegrody nosowej. Zabiegowi (polipektomii) powinni poddać się również posiadacze polipów nosa i zatok.

Pamiętajmy jednak, że główną przyczyną zapalenia zatok jest niedoleczenie lub niewłaściwe leczenie przeziębień, grypy i innych chorób, które rzutują na funkcjonowanie górnych dróg oddechowych.


Elżbieta Gwóźdź