Audiometria tonalna – nowoczesne badanie słuchu

Audiometria tonalna – nowoczesne badanie słuchu

Audiometria tonalna jest jednym z najczęściej wykonywanych badań słuchu. Szybki i precyzyjny zabieg pozwala określić rodzaj oraz poziom niedosłuchu, a jego wynik jest niezbędny do rozpoczęcia leczenia. Dowiedz się, kto musi poddać się badaniu audiometrii i jak ono przebiega.

Innowacyjne metody badania słuchu pozwalają na precyzyjne określenie wady lub rodzaju powstałego ubytku. Audiometria tonalna należy do szybkich i prostych zabiegów, które mają szczególne znaczenie w profesjonalnej laryngologii. Badanie umożliwia przede wszystkim stwierdzenie czy posiadany przez nas niedosłuch jest odbiorczy czy przewodzeniowy. Zabieg określa stopień wady słuchu w zależności od konkretnej częstotliwości dźwięku. Pozwala także zlokalizować źródło niedosłuchu. Audiometria tonalna to najlepsze badanie umożliwiające sprawdzenie, czy praca głośnych miejscach wpływa na narząd słuchu.

 

Kiedy wykonuje się audiometrie tonalną?

Wskazanie wykonania badania tego typu może mieć różne podłoże. Najczęściej z zabiegu korzystają osoby, które na co dzień przez długi czas przebywają w głośnych pomieszczeniach. Audiometria jest bardzo często wykonywana podczas badań kontrolnych w zakresie medycyny pracy. Zabieg prowadzony jest również w przypadku podejrzenia niedosłuchu przewodzeniowego oraz odbiorczego. Jego wykonanie poleca się także osobom z urazami głowy lub zapaleniem opon móżgowo-rdzeniowych. Częstym powodem wykonywania audiometrii są też wszelkiego rodzaju choroby naczyń mózgowych.

W obecnych czasach coraz więcej ludzi ma do czynienia z wadami słuchu. Wiąże się to z pracą w miejscach w których występuje głośne środowisko (fabryki, warsztaty). W przypadku gry granica natężenia hałasu przekracza 80 decybeli następuje stopniowe pogorszenie słuchu. Właśnie dlatego dobrze jest wiedzieć dlaczego należy regularnie badać słuch.

 

Przebieg audiometrii tonalnej

Audiometria tonalna to nietypowe badanie słuchu. W celu jej wykonania pacjent zamykany jest w profesjonalnie wytłumionym pomieszczeniu oraz wyposażony w słuchawki i przycisk. Za pomocą audiometru generowane są dźwięki o różnych częstotliwościach po których usłyszeniu należy zareagować naciśnięciem przycisku. Im szybciej zostaną one usłyszane tym szybciej można odpowiedzieć reakcją. Na podstawie danych tworzony jest tzw. audiogram w postaci dwóch krzywych. Otrzymany wynik pozwala jasno określić poziom niedosłuchu w zależności od konkretnej częstotliwości dźwięku i zadecydować o sposobie jego leczenia.

 

Jak interpretowane są wyniki audiometrii tonalnej?

Badanie słuchu tego typu daje w rezultacie dwie krzywe będące zależnością między natężeniem dźwięku, a częstotliwością. Kształt oraz położenie linii informuje o tym jak kształtuje się niedobór słuchu i umożliwia odczytanie jego źródła. Wyniki przedstawiać mogą trzy sytuacje:

  • Obie krzywe położone są dosyć blisko siebie – w tym przypadku słuch pozbawiony jest wady lub posiada minimalny defekt;
  • Obie krzywe położone są blisko siebie, ale próg słyszenia jest znaczne ponad normą – niedobór słuchu ma charakter odbiorczy i zlokalizowany jest w tzw. uchu wewnętrznym;
  • Próg słyszenia jest znacznie wyższy od krzywej kostnej – taka sytuacja informuje o tym, że istnieje wada prowadząca do choroby ucha zewnętrznego lub środkowego.

Audiometria tonalna jest niezbędnym badaniem pozwalającym na rozpoczęcie leczenia słuchu. Jej wyniki pozwalają precyzyjnie określić poziom i rodzaj wady. Zabieg jest krótki i bezbolesny, pacjent nie jest narażony na żaden uszczerbek na zdrowiu. Audiometria to rewolucyjna metoda, która wykonywana jest w każdym, profesjonalnym gabinecie laryngologicznym.