Atopowe zapalenie skóry – jak je rozpoznać, leczyć?

Atopowe zapalenie skóry – jak je rozpoznać, leczyć?

Atopowe zapalenie skóry czyli inaczej AZS to jedna z tych chorób na które do tej pory niestety nie ma lekarstwa. Jedyne co można więc zrobić to jedynie niwelować objawy choroby i hamować jej rozwój.

Aby to zrobić należy jednak wcześniej chorobę rozpoznać. Jak w przypadku każdej choroby najlepiej rozpoznać ją jak najwcześniej i już wtedy podjąć odpowiednie leczenie.

Jak rozpoznać zespół AZS?

Choroba ta najczęściej pojawia się u noworodków oraz dzieci pomiędzy 6 a 7 rokiem życia. Jest ona bardzo popularna i sądzi się, że cierpi na nią około 20% ludzi na całym świecie. Choroba ta najbardziej doskwiera w swoim początkowym okresie. Po czasie objawy stają się słabsze co może uśpić czujność i choroba może nawrócić. Dlatego cały czas należy pamiętać o profilaktyce.

Choroba na samym początku objawia się poprzez swędzenie skóry. Jest ono na tyle uciążliwe, że nie pozwala zasnąć ani skoncentrować się. Następnie występuje bardzo szybkie przesuszanie się skóry oraz pojawienie się czerwonych grudek na łokciach oraz kolanach. Grudki te z czasem mogą zacząć ropieć. Swędzenie powoduje również drapanie po którym pozostają bardzo widoczne czerwone ślady, które mogą pokryć nawet całe ciało.

Jeżeli więc którykolwiek z tych objawów występuje u Twojego dziecka to bardzo prawdopodobne jest, że cierpi ono właśnie na atopowe zapalenie skóry.

Jak leczyć AZS?

Leczenie choroby nie należy do najprostszych i w niektórych sytuacjach nie da się jej całkowicie wyleczyć. Znaczne obniżenie objawów może jednak przynieść odpowiednia higiena. Przede wszystkim należy:

  • Unikać długich kąpieli, znacznie lepiej wybrać prysznic.

  • Unikać używania zwykłych mydeł oraz płynów do kąpieli. Lepiej stosować syntetyczne detergenty.

  • Stosować kremy bez konserwantów

  • W miarę możliwości kąpać się w słonej wodzie.

  • Natłuszczać skórę na przykład oliwką.

  • Stosowanie substancji ochronnych na skórę przed wejściem pod prysznic.

Udowodnione jest również, że objawy nasila stres związany z chorobą. Dlatego warto udać się do psychoterapeuty, który nauczy jak radzić sobie ze stresem związanym z chorobą.