Aplikacja soczewek – jak to zrobić?

Aplikacja soczewek – jak to zrobić?

Przed zaaplikowaniem soczewki należy umyć dłonie oraz wyjąć i oczyścić soczewkę. Produkt umieszcza się na opuszce palca wskazującego, po czym zakłada się go na tęczówkę. W zakładaniu soczewek mogą pomóc porady okulistów albo tutoriale internetowe.

Dbanie o higienę zapobiega stanom zapalnym oka oraz niewyraźnemu widzeniu.

 

Prawidłowe zakładanie soczewek: krok po kroku

Prawidłowe zakładanie soczewek kontaktowych trwa kilkadziesiąt sekund. Na początku należy umyć ręce, wyjąć nowy produkt z opakowania i stanąć przed lustrem. Następnie:

  • przemyć soczewkę płynem do soczewek – produkt gładzi się delikatnie palcem z jednej i drugiej strony,
  • przemyć płynem pojemnik na soczewki – naczynie można kupić w drogeriach bądź salonach optycznych,
  • włożyć soczewki do pojemnika na kilka minut,
  • soczewkę ułożyć na czubku palca wskazującego, a palcami drugiej dłoni rozchylić i przytrzymać powieki – w ten sposób ograniczy się mruganie,
  • wzrok skierować ku górze, by ułatwić aplikację soczewki,
  • soczewkę nałożyć bezpośrednio na tęczówkę i delikatnie docisnąć.

Po zaaplikowaniu soczewki dobrze jest pomrugać, zamknąć na chwilę oczy, a także spojrzeć na boki, w górę i w dół. W ten sposób można określić, czy produkt nie zsuwa się lub nie uwiera. Jeśli zajdzie jedna z tych dwóch ewentualności, soczewkę należy ściągnąć, oczyścić płynem i po kilku minutach ponownie założyć.

W przypadku gdy soczewka wielokrotnie zsuwa się, należy obejrzeć ją pod światło. Być może produkt jest zarysowany albo pęknięty i należy go wyrzucić. Jeśli soczewka ma wywinięte boki, wystarczy przekręcić ją na drugą stronę.

 

Zakładanie soczewek pierwszy raz – pomoc specjalisty i tutoriale

Osoba, która chce po raz pierwszy założyć soczewki kontaktowe, może skonsultować się z okulistą, optykiem bądź optometrystą. Specjalista pokaże klientowi, w jaki sposób szybko, bezpiecznie, bezboleśnie i skutecznie zaaplikować produkt do oka i jak dbać o higienę. W zakładaniu soczewek przydatne są również tutoriale internetowe. Można znaleźć je na stronach z krótkimi filmami instruktażowymi.

 

Zakładanie soczewek kontaktowych – ważna jest higiena

Dbanie o higienę dłoni i soczewek pozwoli uniknąć podrażnień i różnego typu infekcji, na przykład zapalenia spojówek. Ponadto oczyszczanie produktu pomaga usunąć z niego zabrudzenia: tłuszcz, kurz, pyłki, drobnoustroje i osady. Brudna soczewka powoduje efekt zamglonego widzenia.

Przed zaaplikowaniem soczewki dobrze jest umyć dłonie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła antybakteryjnego. Kosmetyk powinien być nieperfumowany i hypoalergiczny, by nie wywołał podrażnień oka. Następnie dłonie wyciera się czystym ręcznikiem (świetnie sprawdzi się papierowy).