Aparat na zęby - czy ma to sens?

Aparat na zęby - czy ma to sens?

Piękne, białe i, co najważniejsze, zdrowe zęby - to marzenie każdego z nas. Dlaczego warto dbać o nie już od najmłodszych lat? Czy możliwe jest posiadanie pięknego uśmiechu w każdym wieku? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu!

Po pierwsze - odpowiednia higiena

Już od pierwszych miesięcy życia dziecka rodzice wpajają mu, że właściwa higiena jamy ustnej to podstawa toalety porannej i wieczornej. Właściwa szczoteczka, odpowiednia pasta do zębów, konkretne ruchy i czas poświęcony zębom oraz częste wizyty kontrolne u stomatologa są nieodzowną częścią dbania o zdrowie i urodę. Co zrobić, gdy te czynności nie wystarczają i nasze zęby nie są idealne?

 

Po drugie - aparat ortodontyczny

Gdy pojawiają się wady zgryzu, wady szczękowo-twarzowe i krzywe zęby (niezależnie od wieku), rozwiązaniem jest aparat na zęby. Aparat ortodontyczny można nazwać inaczej małymi klamerkami, które połączone są drucikiem i przymocowane do zębów; jego zadaniem jest wyprostowanie ich. Ortodonta dopasowuje aparat indywidualnie do potrzeb i cech pacjenta oraz wdraża tym samym odpowiednią procedurę leczenia.Po trzecie - rodzaje aparatów

Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów na zęby: aparaty ruchome i stałe. Aparaty ruchome zakładane są przeważnie na zęby stałe. Pacjent nosi go najczęściej na noc. Przeznaczony jest przede wszystkim dla dzieci między 4. a 12. rokiem życia.  Aparaty zdejmowane wykonane są przeważnie z akrylu. Wymagają zabiegów higienicznych, podobnie jak wyjmowane protezy. Dzięki nim możliwa jest również korekta łagodnych wad zgryzu u osób dorosłych. Z kolei aparat ortodontyczny stały stosuje się głównie u osób dorosłych. Zakłada się go na okres od roku do nawet kilku lat, aż do całkowitego wyprostowania zębów. Ten aparat wiąże się również z większymi kosztami oraz regularnymi wizytami u ortodonty, w celu sprawdzania, czy leczenie odbywa się prawidłowo. Osoby z aparatem stałym również powinny konsekwentnie dbać o higienę. Regularne jego szczotkowanie sprawia, że nawet po ściągnięciu nie ma problemu z żółtym osadem na zębach. Początki bywają trudne, gdyż pacjenci muszą przyzwyczaić się do mówienia czy jedzenia, mając go w ustach.

 

Koszty

Aparat na zęby wiąże się ze sporym wydatkiem, który jednak jest niczym w stosunku do efektów, jakie daje jego noszenie. Ceny aparatów są zróżnicowane. Zależą od rodzaju aparatu, od materiału, z którego jest on zrobiony, a także od wad zgryzu. Dla porównania aparat metalowy, składający się z zamków metalowych, niklowych lub tytanowych kosztuje od 1300 do 2000 zł. Z kolei aparat estetyczny, z niewidocznymi zamkami, wiąże się z kosztami od ok. 2 000 zł do 2500 zł za jeden łuk. Oczywiście do ceny samego aparatu należy również doliczyć koszty poszczególnych wizyt, przygotowanie planu leczenia, diagnostykę czy regularne wizyty kontrolne.

 

Co daje aparat na zęby?

Każdy, kto miał założony aparat, po jego ściągnięciu widzi w lustrze nową osobę. Uśmiech i piękne zęby to najlepsza ozdoba naszej twarzy. Dlatego aparat ortodontyczny ma nie tylko zalety estetyczne, ale i praktyczne. Proste zęby są mniej podatne na próchnicę i łatwiej dba się o ich prawidłową higienę. Ponadto wyprostowane zęby sprawiają, że łatwiej walczyć z wadami wymowy. Nieocenioną zaletą jest piękny i szczery uśmiech, dzięki któremu wyglądamy radośnie i pięknie.

 

Jak umówić się na wizytę?

To proste! W każdym mieście funkcjonuje mnóstwo gabinetów stomatologicznych, gdzie wykonywane jest leczenie ortodontyczne. Niemniej jednak, zanim zdecydujemy się na jeden z nich, warto uprzednio sprawdzić w sieci opinie innych internautów na jego temat, a także zapoznać się z cennikiem oraz przewidywanym planem działania na każdym etapie leczenia. Przykładowo w Krakowie gabinetem godnym uwagi jest Dent Kraków, gdzie zatrudnieni są wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z różnych dziedzin stomatologii, w tym ortodoncji!

Czy to ma sens?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która obecnie cieszy się znacznie większą popularnością niż w latach ubiegłych. Z każdym rokiem chętniej dbamy o zęby, chcemy mieć nie tylko piękny, ale i zdrowy uśmiech. Ortodoncja nam to umożliwia, a aparat ortodontyczny sprawia, że to, czego nie dała nam natura, jest w stanie zdziałać aparat na zęby. Aparaty na zęby już nie dziwią nikogo. Bez względu na to, czy masz lat 16 czy 40 - warto zadbać o swoje zdrowie i piękny uśmiech. A estetyczny i dobrze dobrany aparat może być nawet interesującą ozdobą naszej twarzy.

Piękne, proste i białe zęby to wizytówka każdego człowieka. Warto zatem dbać o ich stan już od najmłodszych lat, by cieszyć się zdrowym uśmiechem i uniknąć częstych wizyt u stomatologa!